fbpx
Dom

Balustrada nowoczesna czy tradycyjna?

• Zakładki: 18


Kiedy budujemy dom, to zawsze kierujemy się konkretną wizją, która powstała w naszej głowie. Oczywiście wszystko opiera się na projekcie architekta. Co jest najistotniejsze w takim projekcie? Wiele osób powie, że forma domu, wielkość, liczba pięter. Ja jednak do tej kwestii podchodzę nieco inaczej. Oczywiście piękna i wyważona bryła budynku jest niezmiernie ważna. To ona stanowi szkielet całości. Jednak dla mnie budynek jest w czymś podobny do udanej stylizacji. Diabeł tkwi w szczegółach! Od lat fascynuję się architekturą i wierzcie mi, nie raz widziałam projekty pięknych domów, które zostały zniekształcone na etapie wykończenia elewacji. Dla mnie jednym z najważniejszych elementów zewnętrznych budynków – zaraz po elewacji – są balustrady. Ich forma i materiał, z jakiego są wykonane boże zmienić proporcje, a także styl budynku.

Nowoczesny minimalizm

Styl nowoczesny w architekturze od kilku lat podbija nasz kraj. Nawet w starszych częściach miast coraz częściej widywane są szklane elewacje i geometryczne budowle. Stare miesza się z nowym – totalny eklektyzm. Do tego stopnia, że nie raz widziałam bardzo dziwne połączenia. Jednym z nich była piękna kamienica w neoklasycystycznym stylu z… przeszklonymi balustradami na balkonach. Jednym takie eksperymenty się podobają, inni uważają to za przejaw złego gustu. Takie mieszanki i dla mnie są dość kontrowersyjne. Za to uważam, że balustrady wykonane z blachy perforowanej w nowoczesnym budownictwie to po prostu strzał w dziesiątkę! W połączeniu z prostymi, geometrycznymi bryłami budynków, a także szkłem i surowym betonem, które są tak często używane w nowoczesnych projektach, balustrada z takiej blachy tworzy niesamowity i oryginalny efekt.

Klasyka zawsze w cenie

Oczywiście nie wszędzie ultranowoczesne rozwiązania się sprawdzą. Są pewne miejsca, dzielnice osiedla, gdzie „szklany dom” będzie wyglądał wręcz groteskowo. Druga sprawa, że niektórzy po prostu nie przepadają za nowoczesnym budownictwem i cenią sobie stabilną i zawsze modną klasykę. W tym przypadku kluczowy też jest wybór balustrady. Najlepiej wyglądać będą piękne kute balustrady. Nie trzeba przecież decydować się na modele pełne ozdobników i zawijasów, a solidne dzieło rzemieślnika będzie służyć wiele lat!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
71 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *