fbpx
Dom

Jak dbać o klimatyzację w domu?

• Zakładki: 40 • Komentarz: 2


Klimatyzacja to urządzenie, które w znacznym stopniu poprawia komfort życia w czasie letnich miesięcy. Żeby instalacja klimatyzacji prawidłowo działała, konieczne jest odpowiednie jej konserwowanie i serwisowanie. Dlaczego należy systematycznie dbać o klimatyzację? Jakie zagrożenia wynikają z zaniedbań? Jak najlepiej serwisować klimatyzację, by była w pełni sprawna? Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy wraz z firmą Xelektronik specjalizującą się w oczyszczaniu i serwisowaniu klimatyzacji.

Dlaczego oczyszczanie klimatyzacji jest konieczne?

W naszych domach chcemy czuć się bezpiecznie, prawda? Dbamy o wiele czynników zwiększających bezpieczeństwo, jednak często zapominamy o jakości powietrza, jakim oddychamy, a to niezwykle istotne. To, czym oddychamy, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Powietrze, które zawiera kurz, bakterie i alergeny może powodować problemy oddechowe, a także alergię, a nawet astmę alergiczną. Co ma z tym wspólnego klimatyzacja? Otóż w klimatyzatorze dużą rolę odgrywają filtry, to właśnie one oczyszczają powietrze z drobnoustrojów. W momencie, gdy filtr nie jest systematycznie czyszczony lub wymieniany, zanieczyszczenia z filtra trafiają do naszego układu oddechowego. Zanieczyszczony filtr wpływa również na wydajność klimatyzatora i sprawność działania. Zatem regularny serwis jest niezwykle ważny!

Oczyszczanie klimatyzacji

Częściowo samo możemy zagwarantować dbanie o klimatyzację. Regularnie należy czyścić wloty powietrza, przy użyciu miękkiej ściereczki i letniej wody – w przypadku silnych zabrudzeń można użyć łagodnego detergentu. Bardzo ważne jest systematyczne oczyszczanie filtra – należy wykonywać je zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej filtry oczyszcza się odkurzaczem, lub przepłukując je pod bieżącą wodą. Oczywiście, jeżeli zauważymy, że mimo oczyszczania filtra klimatyzacja nie działa prawidłowo, należy wymienić filtr, lub zgłosić się o pomoc do firmy specjalizującej się w oczyszczaniu klimatyzacji.

Co najmniej raz w sezonie należy wykonać gruntowny przegląd instalacji klimatyzacji. Specjaliści określą stopień zużycia elementów instalacji, zbadają sprawność wszystkich elementów itd. Przegląd i serwis można połączyć z oczyszczaniem klimatyzacji.

W ramach profesjonalnego oczyszczania klimatyzacji zostaje przeprowadzony przegląd przewodów, a także ich oczyszczanie. Przeprowadza się także dezynfekcję, która pozwala pozbyć się z instalacji groźnych bakterii, wirusów i mikroorganizmów.

comments icon2 komentarze
2 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

2 thoughts on “Jak dbać o klimatyzację w domu?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane