fbpx
Budowa i remont

Budowanie domu krok po kroku

• Zakładki: 23


Budowanie domu to spore wyzwanie, które wymaga dużego nakładu czasu i pieniędzy. To także mnóstwo przygotowań formalnych i logistycznych do podjęcia kolejnych etapów pracy. Zanim jednak rozpocznie się realizacja planu, potrzebny jest projekt budowlany. Nieliczni robią go sami lub po konsultacji z architektem, a większość osób zleca wykonanie profesjonalistom. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i nakłady finansowe, zwrócenie się o pomoc będzie najlepszym rozwiązaniem.

Działka i formalności

Kupno dobrej działki pod budowę domu to podstawa. Jeśli uda Ci się zrobić opłacalną inwestycję, musisz zdobyć pozwolenie na budowę domu. Zapytaj czy teren jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli tak, poproś o wypis i wyrys z Planu. Z kolei w sytuacji, gdy działka nie znajduje się w takim rejestrze, konieczne jest uzyskanie decyzji dotyczącej Warunków Zabudowy. To właśnie w  tym dokumencie znajdują się kryteria wedle których można podjąć się budowy domu. Do wniosku musisz złożyć komplet dokumentów, wśród których znajduje się m.in.: kopia mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000. opis budynku oraz zapewnienie o instalacji mediów.

Poszukaj architekta – zyskasz więcej niż myślisz

Dobry architekt zadba nie tylko o wykonanie projektu domu, ale też o szereg innych spraw związanych z budową domu. Podczas rozmowy z potencjalnym wykonawca projektu zapytaj o portfolio. Najlepiej, aby zawierało się w nim chociaż kilka wizualizacji projektów, które zostały już wykonane. Oprócz doświadczenia ważne są też certyfikaty, dyplomy i szkolenia, którymi architekt może się pochwalić. Jeśli do tego ma wiedzę z zakresu prawa i przepisami budowalnymi, to będzie dla Ciebie znaczne ułatwienie. Wszelkie spory urzędowe załatwisz szybko i profesjonalnie bez dodatkowych kosztami i marnotrawienia cennego czasu. Dobry doradca w inwestycji, który wykazuje się cierpliwością i jest komunikatywny to kolejne zalety. Budowanie domu według Twojej wizualizacji to ciągłe uzgadnianie szczegółów. Architekt powinien nad wszystkim czuwać, także dobrze koordynować prace ekipy budowalnej.

Gdzie szukać dobrego architekta

Popytaj przede wszystkim znajomych. Jeśli oni nie mogą polecić Ci kogoś sprawdzonego, przejrzyj dokładnie strony internetowe firm w Twoim mieście. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę poszukiwaną  frazę z miastem, czyli np. „projektowanie wnętrz toruń„. Na witrynie firmy powinny znaleźć się dokładne dane adresowe i informacje dotyczące całościowej oferty. Przejrzysta i intuicyjna strona jest bardziej czytelna i szybciej można znaleźć poszukiwane treści. 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *