fbpx
Nieruchomości

Co wpływa na cenę mieszkania? 5 rzeczy, które decydują o cenie mieszkań

• Zakładki: 58


Jeżeli planujesz zakup mieszkania, na pewno już teraz zastanawiasz się, jak wygląda kwestia cen. Jakie mieszkanie, gdzie i za ile można kupić. Co ma wpływ na cenę mieszkania? Jak się okazuje, nie tylko lokalizacja! 

Porównując ceny mieszkań, można zauważyć, że często pozornie podobne mieszkania potrafią mieć drastycznie różne ceny. Od czego w takim razie zależy ostateczna cena mieszkania?

Lokalizacja mieszkania

W tym przypadku zasada jest prosta – im bliżej centrum, tym drożej. W centrum mamy bliżej do pracy, na zakupy, do szkoły i do ośrodków rozrywki, takich jak restauracje, kina czy muzea. Wysoka cena mieszkania może też wynikać z dogodnego położenia, na przykład niedaleko terenów zielonych lub środków transportu publicznego. Są też czynniki, które mogą obniżać cenę mieszkania: niebezpieczna okolica, sąsiedztwo fabryk i głośnych dróg, lotnisk. 

Na wartość rynkową nieruchomości wpływa też prestiż okolicy, a w wielu miastach są dzielnice, które z różnych przyczyn są bardziej pożądanym miejscem życia dla nowych mieszkańców. Często ceny mieszkań na nowoczesnych osiedlach zlokalizowanych na peryferiach miast mają ceny zbliżone do cen nieruchomości w centrum.

Standard wykończenia – im lepszy, tym wyższa cena mieszkania

Liczy się zarówno jakość materiałów wykorzystanych do budowy budynku, jak i jakość wykończenia mieszkania. O atrakcyjności mieszkania decydują wykorzystane technologie i materiały. Liczą się takie elementy, jak choćby klimatyzacja, system alarmowy czy wysokiej jakości armatura i ceramika. Im wyższa jakość, tym wyższa cena. Klasa oraz zużycie elementów wykończeniowych, stan instalacji, wyposażenie pomieszczeń – to wszystko przekłada się na cenę nieruchomości. W grę wchodzą też dodatkowe udogodnienia, takie jak siłownia w budynku albo miejsce do ładowania samochodów elektrycznych.

Usytuowanie mieszkania w budynku

Położenie mieszkania wewnątrz budynku ma znaczenie. Chodzi między innymi o piętro. Często najdroższe są mieszkania położone na niższych kondygnacjach (do trzeciego/czwartego piętra) oraz te położone na najwyższym piętrze, w przypadku nowych apartamentowców. Szczególnie, kiedy budynek jest wysoki, z widokiem na miasto, a do mieszkania jest dołączona dodatkowa powierzchnia tarasowa. Niezwykle ważna jest też winda.

Powierzchnia dodatkowa w mieszkaniu

A skoro o tarasach mowa, trzeba też wspomnieć o dodatkowej powierzchni. Balkony, tarasy i małe ogrody podwyższają cenę mieszkania. Odrobina przestrzeni na świeżym powietrzu stała się dla nas szczególnie cenna w okresie pandemii, kiedy kolejne lockdowny i home office zmuszały wiele osób do pozostania w czterech ścianach.

Układ mieszkania i metraż

O cenie decydują też elementy, takie jak liczba, rozkład i rozmiar pomieszczeń. Jeszcze bardziej istotny jest metraż. Mniejsze mieszkania, takie jak kawalerki, są droższe od mieszkań trzypokojowych. Im mniejszy metraż mieszkania, tym wyższa cena za mkw.

Artykuł powstał we współpracy z biurem nieruchomości neodom®.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *