fbpx
Porady

Czym kierować się przy wyborze materaca?

• Zakładki: 35


Kupno materaca - jaki wybrać?

Materac do spania jest jednym z najważniejszych elementów łóżka. Od jego rodzaju zależy nie tylko fakt wyspania i wypoczęcia, ale również stan kręgosłupa. Mimo, że czasem nie jest to tak oczywiste, jednak skutki źle dopasowanego materaca mogą być odczuwane dopiero na starość. Wbrew pozorom na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy, a to, który z modeli powinno się wybrać zależy od wielu czynników.

Jak wybrać dobrze?

Należy zaznaczyć, że najważniejsza decyzja dotyczy wykonania materaca. W ofercie producentów wyróżnia się materace:

  • kieszeniowe,
  • termoelastyczne,
  • piankowe,
  • lateksowe,
  • kokosowe,
  • wysokoelastyczne.

W temacie wyboru odpowiedniego materaca wskazuje się wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę dokonując wyboru. Najczęściej wspomina się o twardości materaca oraz jego grubości. W odniesieniu do pierwszego kryterium wskazać można aż 4 grupy materacy, od H1 (miękkie), H2 (średnio-twarde), H3 (twarde) aż do H4 (twarde). Wbrew pozorom także grubość ma ogromne znaczenie, ponieważ decyzja powinna zostać podjęta po analizie czasu spędzanego w łóżku, wagi, występujących problemów z kręgosłupem.

Odpowiedni materac do spania

Pewne jest, że wybór materaca to sprawa niełatwa i nie można do niej podchodzić w błahy sposób. Eksperci często radzą, że warto jest poświęcić kilka minut na leżakowanie w sklepie, aby wypróbować produkt przed jego zakupem. Wówczas kluczowa jest zarówno pozycja na wznak, jak również na boku. Przy odpowiednim materacu, leżąc na plecach i na boku mięśnie powinny być rozluźnione, odprężone, bo tylko wówczas możliwe będzie całkowite wypoczywanie.

Wybierając twardość materaca należy w pierwszej kolejności wskazać kto będzie z niego korzystał. Inny materac do spania sprawdzi się w przypadku dzieci i młodzieży, inny u osób otyłych, a innych u starszych lub borykających się z problemami z kręgosłupem. Najczęściej mówi się, że im wyższa waga, tym większą twardość materaca należy wybrać. Warto zaznaczyć, iż nie można jednoznacznie określić jakiego typu materace są korzystniejszym rozwiązaniem. Wiele zależy od dodatkowych czynników, jak wiek, waga czy stan zdrowia.

Materac piankowy – sklep alvare.pl

Szczególną uwagę do wyboru materaca powinni zwrócić seniorzy, gdyż w ich przypadku odpowiednia regeneracja podczas snu stanowi podstawę dobrego samopoczucia, a często pozwala na uniknięcie lub nasilenie wybranych dolegliwości i schorzeń. Osobom w podeszłym wieku zaleca się, aby rozważyły zakup materaca wysokoelastycznego. Jego najistotniejszą zaletą jest fakt, że umożliwia dopasowanie zastosowanego wkładu do  naturalnie występujących, czyli fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Ważną cechą jest także fakt, iż materace charakteryzujące się wysokim stopniem elastyczności nie są podatne na występowanie odkształceń.

Zadbaj o kręgosłup, wybierz odpowiedni materac!

Osoby, które nie są zdecydowane lub nie wiedzą, który z wariantów materacy okaże się rozwiązaniem najkorzystniejszym mogą skorzystać z porady specjalisty. Wiele sklepów oraz producentów materacy zajmuje się również doradztwem. Dzięki ogromnej wiedzy i doświadczeniu potrafią wskazać rozwiązania idealne dla każdego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://alvare.pl/.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
185 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *