fbpx
Dom

Dlaczego warto dbać o regularny przegląd klimatyzacji?

• Zakładki: 100


W niektórych domach i biurach klimatyzatory stały się niezbędnym elementem wyposażenia. Najnowocześniejsze systemy zapewniają chłodzenie powietrza w lecie, ogrzewanie w zimie, ale i dodatkowe filtrowanie powietrza w pomieszczeniu. Praca klimatyzatora powinna być poddawana regularnym kontrolom, które wykluczą ewentualne awarie. Jak wygląda przegląd klimatyzacji i dlaczego nie powinniśmy o nim zapominać?

Jak wygląda profesjonalny przegląd instalacji klimatyzacji?

Według prawa przegląd klimatyzacji powinno się wykonywać co najmniej dwa razy w roku. To także warunek utrzymania gwarancji, która przy regularnym serwisowaniu wynosi od 3 do 5 lat. Zaniedbanie tej kwestii skutkuje skróceniem gwarancji przez producenta do roku. Przegląd obejmuje kilka czynności sprawdzających, a dodatkowo czyszczenie i wymianę filtrów bądź naprawę bieżących usterek. Zwykle kontroluje się również stan parownika, sterowników, połączeń układów oraz przewodów i instalacji. Wszystkie te etapy mają na celu wykrycie wad i usterek, które mogą negatywnie wpłynąć na pracę całej instalacji.

Dlaczego serwisowanie klimatyzacji jest konieczne?

Każdy sprzęt gospodarstwa domowego wymaga raz na jakiś czas serwisowania tak jak i klimatyzacja. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zanieczyszczona instalacja klimatyzacji to idealne miejsce do rozwoju grzybów, pleśni, wirusów oraz bakterii. Podczas pracy urządzenia wszystkie szkodliwe drobnoustroje dostają się do powietrza, którym oddychają osoby obecne w pomieszczeniu. Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy, ponieważ uczulające ich pyłki i roztocza również mogą zadomowić się w zanieczyszczonej klimatyzacji. Drugim ważnym powodem jest fakt, że regularne przeglądy zapewniają wydajną, sprawną i cichą pracę instalacji. Zaniedbywanie tego aspektu może mieć negatywne skutki dla sprzętu oraz użytkowników.

Samodzielna kontrola sprawności instalacji?

Bywa, że niektórzy decydują się samodzielnie wykonać przegląd swojej domowej klimatyzacji. Nie jest to skomplikowana czynność, ale ograniczona wiedza może przyczynić się do pominięcia usterki lub innych błędów. Okresowe przeglądy warto więc zlecać fachowcom, którzy dysponują nie tylko odpowiednią wiedzą, ale i doświadczeniem. Dzięki temu nie umknie im żaden niepokojący sygnał.

Regularne wykonywanie przeglądów domowej klimatyzacji jest gwarancją sprawnego działania instalacji, ale i dobrego samopoczucia domowników. By mieć pewność co do dobrej kondycji klimatyzatora, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług fachowców.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Xelektronik.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
104 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *