fbpx
Budowa i remont

Domy modułowe a trwałość

• Zakładki: 26


Czy domy prefabrykowane to budynki tymczasowe, których trwałość kończy się po kilku sezonach? A może nie różnią się od domów murowanych? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź, by wybrać właściwy dom na długie lata, może nawet całe życie.

Jak powstaje dom modułowy?

Domy modułowe spopularyzowane w Skandynawii to tzw. domy prefabrykowane, które w większości powstają w fabryce, a w docelowej lokalizacji klienta są wyłącznie składane. W przeciwieństwie do domów murowanych nie wymagają użycia cegieł, betonu, dachówek, zapraw. Może się więc wydawać, że norweskie domy modułowe ustępują solidnością i trwałością klasycznym odpowiednikom.

Nic bardziej mylnego. Domy modułowe tworzone są z wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów. W trakcie realizacji wykorzystuje się nowoczesne technologie łączenia modułów i wykańczania budynków. Składają się z czterostronnie struganego drewna, wodoodpornej płyty OSB, jakościowej membrany, blachy systemowej, hipoalergicznej izolacji z piany PUR. Domy prefabrykowane wykazują wodoodporność i nie są łatwopalne – ulegają ogniowi dopiero po ok. 45 minutach.

Ile lat przetrwa dom modułowy?

Domy modułowe objęte są gwarancją producenta. Przykładowo dom prefabrykowany BraHus® ma gwarancję sięgającą 10 lat. Czy to jednak znaczy, że wytrzyma tylko tyle?

Bynajmniej. Profesjonalnie wykonany dom prefabrykowany nie ustępuje trwałością domowi murowanemu, co czyni go możliwym do zamieszkiwania przez… setki lat! Jeżeli więc Twoim kryterium wyboru budynku mieszkalnego jest długowieczność, dom modułowy powinieneś potraktować tak samo poważnie jak murowany.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Domymodulowe.info.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
38 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *