fbpx
Meble

Fotel Prousta – designerski fotel Alessandro Mendiniego

• Zakładki: 54


Marcel Proust, francuski pisarz krytykowany za snobizm, skazany na towarzyską banicję, chory na astmę i wygnany przez ojca do wojska, doczekał się swojego fotela. Dziś fotel Prousta jest ikoną designu i wyszukanego stylu.

Alessandro Mendini – włoski architekt i dizajner dostał zlecenie od firmy Cassina. Zlecenie było nietypowe – miał stworzyć projekt tkaniny, która kojarzyć się będzie z Proustem! Mendini podjął wyzwanie. Ale jak stworzyć wzór kojarzący się ze smakiem zamoczonej w herbacie magdalenki? Mendini dostrzegł podobieństwo w opisach materialnego świata w powieściach Prousta z przedstawianiem świata przez impresjonistów, których sam Marcel Proust uwielbiał. Mendini wykorzystał detal z obrazu Paula Signaca do zrobienia deseniu na cały fotel.

fotel prousta
fotel Prousta

Fotel Prousta – kopia barokowego fotelu z nowym obiciem

Alessandro Mendini nie stworzył fotela Prousta od podstaw. Opracował nowy wzór tkaniny i obił nią typowy, barokowy fotel. Połączył formy w szalony sposób. W 1978 roku wywołał w świecie dizajnu niezłe zamieszanie. Otworzył drogę do postmodernizmu.

fotel prousta
wzór tkaniny – fotel prousta

Do czego służy fotel Prousta?

Fotele Mendiniego sprzedały się w dziesiątkach sztuk w rozmaitych wariantach. Mendini projektował nowe wzory, bawił się kolorami, fakturami materiałów. Powstał nawet fotel Prousta z marmuru, brązu i ceramiki. Mendini mówił wprost, że jego fotel jest drogi i służy tylko i wyłącznie zabawie.

fotel prousta
Fotel Prousta

Fotel Prousta dziś

Od 1978 roku minęło sporo czasu, a fotel Prousta jest wciąż produkowany przez znamienitą markę Capellini. Dziś fotel Prousta produkowany jest z tworzywa. Opracowaniem technologii zajmuje się Magis.

Spójrzcie jak wygląda współczesny fotel Prousta – ikona designu:

fotel prousta
współczesny fotel prousta
fotel prousta
Współczesny fotel Prousta Magis

tagi: fotel prousta, współczesny fotel prousta, alessandro mendini, fotel alessandro mendiniego, designerski fotel

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
265 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *