fbpx
Meble

Fronty lakierowane i akrylowe – czym się różnią i które wybrać do kuchni?

• Zakładki: 28


Zamawiając meble na wymiar, stajemy przed wieloma dylematami. Konkretne rozwiązania, półki, szafki, szuflady mogą mieć różną konfigurację, co sprzyja umeblowaniu kuchni dokładnie tak, jak sobie życzymy. Dodatkowo możemy wybrać oczywiście kolor mebli oraz materiał, jakim wykończone są fronty. Najpopularniejsze na rynku są fronty lakierowane i fronty akrylowe – czym one się różnią i które będą najlepsze do naszej kuchni?

Czym wyróżniają się fronty lakierowane?

Fronty lakierowane są bardzo trwałe, przede wszystkim bardzo odporne na zarysowania. Docenianą zaletą lakierowanych frontów jest ogromny wybór kolorystyczny. Wybierając fronty lakierowane, mamy możliwość zrezygnowania z tradycyjnych uchwytów – frezowane uchwyty są bardzo modne i doskonale wpisują się zarówno w minimalistyczne, jak i nowoczesne wnętrza. Warstwami lakieru pokrywana jest cała powierzchnia frontu wraz z bokami, które dzięki takiemu zabiegowi nie odróżniają się od głównej, przedniej części frontu.

Lakierowane fronty można zamówić zarówno w połysku, jak i w macie. W obu przypadkach fronty te łatwo utrzymać w czystości – do czyszczenia należy używać miękkich szmateczek nawilżonych wodą lub płynem do czyszczenia powierzchni lakierowanych. Wspominaliśmy już, że trudno jest zarysować lakierowany front, szczególnie w takim stopniu, by rysa była widoczna z daleka. Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, z łatwością naprawimy szkodę – podobnie jak w przypadku rys na lakierze samochodowym.

Zalety i wady fronty akrylowe?

Fronty akrylowe uznawane są za bardziej wytrzymałe od frontów lakierowanych. Fronty pokryte akrylem faktycznie są bardziej wytrzymałe na wysokie temperatury, jednak przy prawidłowo zaprojektowanej kuchni i przy właściwym jej użytkowaniu nie odczujemy żadnej różnicy. Akryl jest materiałem bardzo twardym, co jest jednocześnie i zaletą, i wadą. Twardy akryl trudniej jest obić, ale łatwiej zarysować niż fronty lakierowane.

Na akrylowych frontach bardziej odznacza się brud i każdy odcisk palca, jednak czyszczenie ich jest równie łatwe, co w przypadku frontów lakierowanych. Również wykorzystujemy w tym celu miękką szmateczkę, a zamiast specjalistycznego płynu możemy użyć płynu do mycia okien bez alkoholu. Ponadto akrylowe fronty zawierają jony srebra, która utrudniają rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Sama produkcja frontów akrylowych jest nieco bezpieczniejsza dla środowiska.

Płyta MDF pokrywana jest akrylem w formie arkusza, dlatego brzegi płyty wymagają osobnego zabezpieczenia. Zamawiając fronty akrylowe musimy zrezygnować z frezowanych uchwytów. Niestety w przypadku frontów akrylowych, mamy mniejszy wybór kolorów. Fronty akrylowe możemy zamówić w macie lub połysku – obie opcje są bardziej wyraziste niż matowe lub błyszczące fronty lakierowane. Oznacza to, że matowe fronty akrylowe charakteryzują się głębokim zmatowieniem, zaś błyszczące fronty akrylowe dają efekt lustra – pasować więc będą do ekskluzywnych wnętrz lub wnętrz w stylu glamour.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, które fronty są lepsze. Zamawiając meble lub jedynie fronty na wymiar, należy wybrać te, które lepiej spełnią nasze oczekiwania, zarówno estetyczne, jak i użytkowe.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Labi.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
101 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *