fbpx
Różne

Jak dbać o kominek?

• Zakładki: 20 • Komentarz: 9


Domowe kominki już dawno przestały być synonimem luksusu. Oferta na rynku jest duża, ceny konkurencyjne, a osób zadowolonych z posiadania takiego sprzętu coraz więcej. Żeby kominek dobrze się sprawował i ładnie wyglądał, nie można zapominać o kilku podstawowych zasadach:

– Kominek powinniśmy czyścić z pewną regularnością, a popiół gromadzący się w palenisku usuwać właściwie po każdym rozpaleniu.

– Przewód kominowy powinien regularnie sprawdzać i czyścić kominiarz, najlepiej przynajmniej raz na pół roku. Pamiętajmy, że zanieczyszczony przewód jest częstą przyczyną pożarów! Ponadto niedrożne przewody mogą sprawiać, że dym będzie cofał się do pomieszczenia.

– Zwracajmy uwagę na rodzaj drewna, którym palimy w naszym kominku – ma ono bezpośredni wpływ na żywotność naszego kominka. Istotne są jakość, gatunek i stokominek2pień wysuszenia. Wybór odpowiedniego rodzaju drewna wpływa m.in. na ilość produkowanej przez niego sadzy.

– W kominku powinniśmy palić drewnem drzew liściastych, takich jak jesion, dąb czy brzoza. Drewno tego rodzaju pali się wolno i równomiernie, a do tego jest „najbardziej kaloryczne”, czyli najbardziej wydajne. Najbardziej kaloryczne drewno pochodzi, poza wymienionymi wcześniej, także z akacji, buku i grabu. Drzewa iglaste są mniej kaloryczne, ale w kominku wywołują charakterystyczne trzaski, do tego pięknie pachną żywicą. Z drugiej strony żywica podczas palenia może zanieczyścić komin i palenisko. Wybór należy do was.

– Nie wolno palić drewnem świeżym i mokrym! Takie drewno źle się pali i bardzo mocno dymi, produkując dużo niechcianej sadzy. Drewno używane w kominku musi być przede wszystkim dobrze wysuszone – uważajmy na te kupione w sklepie – mimo zapewnień na opakowaniu nie zawsze takie są. Niektóre kominki są przystosowane do palenia w nich brykietem albo paletami.

– Paląc w kominku musimy pamiętać o zapewnieniu swobodnego ruchu powietrza, nie można oczekiwać dobrych efektów dorzucając do paleniska na zapas. Bez „cugu” spalanie będzie powolne, drewno będzie bardzo dymić a w kominku osadzi się więcej sadzy.

– Paleniska nie wolno gasić za pomocą wody. Duża wilgotność w kominku wpłynie nie tylko na powstawanie większych ilości sadzy – wilgoć może doprowadzić do korozji wkładu.

– Jakkolwiek o pomoc w oczyszczaniu przewodu powinniśmy poprosić specjalistę, szybę i palenisko możemy wyczyścić sami. Do wyboru mamy dużo środków, m.in. pianki, które możemy zamówić np. tutaj: http://cykcyk.com.pl.

comments icon9 komentarzy
9 komentarze
64 wyświetlenia
bookmark icon

9 thoughts on “Jak dbać o kominek?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Najstarsze
    Najnowsze
    Najwyżej oceniane