Jak dbać o kominek?

Domowe kominki już dawno przestały być synonimem luksusu. Oferta na rynku jest duża, ceny konkurencyjne, a osób zadowolonych z posiadania takiego sprzętu coraz więcej. Żeby kominek dobrze się sprawował i ładnie wyglądał, nie można zapominać o kilku podstawowych zasadach:

– Kominek powinniśmy czyścić z pewną regularnością, a popiół gromadzący się w palenisku usuwać właściwie po każdym rozpaleniu.

– Przewód kominowy powinien regularnie sprawdzać i czyścić kominiarz, najlepiej przynajmniej raz na pół roku. Pamiętajmy, że zanieczyszczony przewód jest częstą przyczyną pożarów! Ponadto niedrożne przewody mogą sprawiać, że dym będzie cofał się do pomieszczenia.

– Zwracajmy uwagę na rodzaj drewna, którym palimy w naszym kominku – ma ono bezpośredni wpływ na żywotność naszego kominka. Istotne są jakość, gatunek i stokominek2pień wysuszenia. Wybór odpowiedniego rodzaju drewna wpływa m.in. na ilość produkowanej przez niego sadzy.

– W kominku powinniśmy palić drewnem drzew liściastych, takich jak jesion, dąb czy brzoza. Drewno tego rodzaju pali się wolno i równomiernie, a do tego jest „najbardziej kaloryczne”, czyli najbardziej wydajne. Najbardziej kaloryczne drewno pochodzi, poza wymienionymi wcześniej, także z akacji, buku i grabu. Drzewa iglaste są mniej kaloryczne, ale w kominku wywołują charakterystyczne trzaski, do tego pięknie pachną żywicą. Z drugiej strony żywica podczas palenia może zanieczyścić komin i palenisko. Wybór należy do was.

– Nie wolno palić drewnem świeżym i mokrym! Takie drewno źle się pali i bardzo mocno dymi, produkując dużo niechcianej sadzy. Drewno używane w kominku musi być przede wszystkim dobrze wysuszone – uważajmy na te kupione w sklepie – mimo zapewnień na opakowaniu nie zawsze takie są. Niektóre kominki są przystosowane do palenia w nich brykietem albo paletami.

– Paląc w kominku musimy pamiętać o zapewnieniu swobodnego ruchu powietrza, nie można oczekiwać dobrych efektów dorzucając do paleniska na zapas. Bez „cugu” spalanie będzie powolne, drewno będzie bardzo dymić a w kominku osadzi się więcej sadzy.

– Paleniska nie wolno gasić za pomocą wody. Duża wilgotność w kominku wpłynie nie tylko na powstawanie większych ilości sadzy – wilgoć może doprowadzić do korozji wkładu.

– Jakkolwiek o pomoc w oczyszczaniu przewodu powinniśmy poprosić specjalistę, szybę i palenisko możemy wyczyścić sami. Do wyboru mamy dużo środków, m.in. pianki, które możemy zamówić np. tutaj: http://cykcyk.com.pl.

Może Ci się również spodoba

9 komentarzy

 1. Amelka napisał(a):

  Bardzo przydatne informacje, dziękuję ! 🙂

 2. Klara napisał(a):

  A nie lepiej zainwestować w dobre środki, którymi możesz umyć kominek raz w miesiącu?

 3. Justyna napisał(a):

  Ja mam kominek w domu i jest cudny, ale za każdym razem muszę myć szybę, żeby utrzymać go w jako takim stanie 🙁 chyba wybrałam złą opcję…

  • Izka napisał(a):

   Niestety jeśli chodzi o kominek to trochę roboty przy tym jest. Właśnie dlatego nie zdecydowałam się na kominek w moim domu – bo wiem, że nie miałabym do niego cierpliwości. A nikt poza mną w tym domu nie będzie sprzątał 🙂

 4. Klara napisał(a):

  A nie lepiej zainwestować w dobre środki, którymi możesz umyć kominek raz w miesiącu? One chronią szybę przed osadzaniem się sadzy itd… 🙂

 5. Konrad napisał(a):

  Bardzo przydatny artykuł. W tym roku robię remont domu i mam w planach zakup kominka. Teraz będę wiedział co i jak.
  ___
  http://swiece-zaplonowe.pl/

 6. Halina napisał(a):

  Chciałabym mieć w domu taki kominek. Póki co nie mam ani domu ani kominka ale może kiedyś moje marzenie się spełni. Mam taką nadzieję 🙂


  http://rowerplus.pl/

 7. danieloo napisał(a):

  Myślę, że każdy kto decyduje się na kominek w domu liczy się z tym, że trzeba o pewne elementy co jakiś czas dbać, a dla utrzymania doskonałego efektu estetycznego regularnie czyścić głównie jesienno-zimową porą, gdy po prostu używamy go częściej. Generalnie artykuł bardzo przydatny, bo krok po kroku wskazuje na co zwracać uwagę i czego unikać żeby aż tak nie namęczyć się przy sprzątaniu kominka. Wydaje mi się, że używanie odpowiedniego drewna i metoda rozpalania to rzecz jasna, ale dla mnie ważniejsze jest samo czyszczenie kominka.

  Osobiście testowałem dużo środków chemicznych na zabrudzenia, sadzę i zadymienia – od droższych po tańsze żeby sprawdzić jakie mają działanie. Ogólnie nie widzę żadnej różnicy, a jedynie w cenie jeśli chodzi o tanie i drogie zamienniki. Od jakiegoś czasu stosuję środek do czyszczenia kominka Gold Drop (konkretnie DIX), który jest nie tylko tani uwaga kosztuje ok. 8 zł, ale skutecznie czyści i usuwa okopcenia po paleniu bez polerowania i szorowania. Nie pozostawia smug, nie rysuje szyby i fajnie pachnie 🙂 Działa bardzo szybko i pozostawia dość długi efekt. Także wydaje mi się, że dobra szmatka i odpowiedni środek czystości też działa cuda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *