fbpx
Porady

Jak dobrać żarówkę LED i oszczędzać energię?

• Zakładki: 33


Oświetlenie ledowe zdobywa coraz większe uznanie wśród użytkowników. Zalety tego rodzaju żarówek sprawiły, że tradycyjne źródła światła powoli odchodzą w zapomnienie. Innowacyjne systemy oferują nam o wiele więcej, dlatego zainteresowanie nimi stale rośnie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup nowych żarówek, poznajmy kilka zasad, którymi każdy z nas powinien się kierować.

Dlaczego żarówki LED są lepszym wyborem?

Jedną z najczęściej powtarzanych zalet żarówek LED jest oszczędność energii. Oświetlenie ledowe zużywa nawet do 90% mniej energii niż oświetlenie tradycyjne czy halogenowe. Kolejną korzyścią jest długa żywotność tego typu żarówek. Niektóre modele mogą wytrzymać nawet do 100 tys. godzin pracy. Wiele osób chwali też brak nagrzewania się oraz dostępność w wielu kolorach i temperaturach barwowych. Warto dodać, że oświetlenie LED jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż inne rodzaje źródeł światła. Jeśli dowiemy się, jak dobrać żarówkę LED, będziemy mogli cieszyć się wszystkimi jej walorami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żarówki LED?

Wybierając pierwszą żarówkę LED do naszego mieszkania, warto zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie się ona znajdować. Przykładowo w miejscu pracy, gdzie wymagane jest pełne skupienie, dobrze sprawdzi się żarówka emitująca światło barwy białej zimnej lub dziennej. Jeśli natomiast szukamy oświetlenia do miejsca, w którym zazwyczaj się relaksujemy, postawmy na żarówkę emitującą światło barwy białej ciepłej. Sprawi to, że klimat w pomieszczeniu będzie sprzyjał odprężeniu. Pamiętajmy, że im niższy pobór mocy, tym oświetlenie jest bardziej energooszczędne. W kwestii mocy świetlnej optymalna będzie żarówka o wartościach minimum 80 lumenów na 1 Wat.

Tanie oświetlenie z żarówkami LED

Wiele osób zadaje sobie pytanie, skąd przekonanie o niskim koszcie oświetlenia ledowego? W sklepach stacjonarnych żarówki LED wcale nie należą do tanich. Ich ceny przewyższają koszt tradycyjnych żarówek. Z jednej strony można uznać to za wadę, ale w rzeczywistości inwestycja w system oświetlenia LED bardzo szybko się zwraca. Dzieje się tak z uwagi na niskie zużycie energii elektrycznej oraz większą trwałość w porównaniu do oświetlenia tradycyjnego.

Kiedy podejmiemy decyzję o zmianie rodzaju oświetlenia w domu na system LED, przeanalizujmy najważniejsze aspekty użytkowania. Pozwoli nam to w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym LedCorn.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
56 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *