fbpx
Porady

Jak prawidłowo dobrać żarówkę LED i ściemniacz?

• Zakładki: 73


Ściemniacze LED to specjalny rodzaj ściemniaczy światła, przystosowany do działania w połączeniu z lampami wyposażonymi w diody LED. Pozwalają one na kontrolowanie natężenia oświetlenia wytwarzanego przez urządzenie, w zależności od naszych potrzeb. Dziś na rynku znajdziemy wiele produktów tego typu. Ale w jaki sposób wybrać odpowiedni ściemniacz i dlaczego nie każdy sprawdzi się w przypadku lamp LED? O tym w poniższym materiale.

Jak działają ściemniacze?

Ściemniacz to nic innego jak regulator jasności żarówki, który pozwala na zmianę napięcia dostarczanego do danego źródła światła. Wraz ze zmianą napięcia zmienia się również natężenie wytwarzanego oświetlenia. Większość tradycyjnych ściemniaczy działa bez problemu w przypadku podłączenia do typowego napięcia, jakie znajdziemy w naszych gniazdkach, czyli 230 V. Producenci zapewniają nam dziś jednak również dostęp do elektronicznych ściemniaczy, które sprawdzą się w przypadku oświetlenia działającego w instalacjach niskonapięciowych, podłączonych do napięcia o wysokości 12 V. 

Podłączając urządzenie LED z nieodpowiednim ściemniaczem możemy napotkać utrudnienia w postaci migotania żarówki. Zdarza się również, że po wyłączeniu ściemniacza, żarówki LED będą żarzyć się lub pulsować, a podczas korzystania ze ściemniacza żarówka niekiedy samoistnie zgaśnie po przekroczeniu pewnego stopnia natężenia.

Jak dobrać odpowiedni ściemniacz do żarówek LED?

Żarówki LED wymagają specjalnego rodzaju ściemniaczy, który będzie odpowiednio działał w połączeniu z diodami znajdującymi się w źródłach światła tego typu. Przy zakupie LED-ów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na angielski napis „dimmable”, czyli „ściemnialny”, który sygnalizuje, że dana żarówka jest odpowiednia do podłączenia do ściemniacza. Nie może to jednak być pierwszy lepszy ściemniacz. Jeżeli wśród źródeł światła, z którymi dane urządzenie współpracuje, nie znajdziemy żarówek LED, zdecydowanie nie powinniśmy się decydować na połączenie go z naszym oświetleniem. Może ono, bowiem ulec wówczas poważnej awarii lub doprowadzić do trwałego uszkodzenia żarówki.

Ściemniacz do żarówek LED jest często dostępny w gotowym zestawie z żarówką. Wybierając osobno ściemniacz, należy zwrócić uwagę na to, by był dostosowany do rozwiązań LED. Dobrze, by front i wygląd ściemniacza był dopasowany do pozostałych elementów oświetlenia w mieszkaniu, takich jak kontakty lub wyłączniki. Pozwoli to na subtelne zamaskowanie ściemniacza.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ledcorn – ledcorn.pl

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
72 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *