fbpx
Porady

Jak wybrać dobre sztućce? Podpowiadają eksperci z firmy Gerlach

• Zakładki: 10


Wybór sztućców to zaskakująco poważna decyzja. Różne materiały, tysiące wzorów, setki form. Znaleźć wśród tylu opcji tę jedną, która spełni nasze oczekiwania zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności, nie jest łatwo. Czym powinny się charakteryzować dobre sztućce? 

Kluczowym czynnikiem jest rodzaj materiału. Od niego będzie zależeć żywotność sztućców, a także wygoda użytkowania. Najpopularniejszym materiałem jest stal nierdzewna 18/10, czyli stop o 18-procentowej zawartości chromu i 10-procentowej zawartości niklu. Dla osób uczulonych na nikiel przeznaczona jest wersja 18/0. Stalowe sztućce można myć w zmywarce. Nie wymagają również specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiele osób uważa, że dobre sztućce powinny być wykonane ze szlachetnego materiału, jakim jest srebro i złoto. Choć tego typu sztućce wymagają szczególnej pielęgnacji, pozytywnie działają na nasz organizm. Srebro działa dezynfekująco, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i grzybobójczo. Po stronie wad należy wpisać wchodzenie w reakcję chemiczną ze związkami siarki występującym w niektórych produktach spożywczych. Z kolei złoto nie wpływa na smak jedzenia. Jest nietoksycznym i w pełni bezpiecznym kruszcem. 

Dobre sztućce dobrze leżą w dłoni 

Wybierając sztućce, musisz zwrócić uwagę na ich wagę, wyważenie, długość i kształt. Dobre sztućce to po prostu sztućce komfortowe w użytkowaniu. Źle wyważone sztućce, np. zbyt ciężkie z tyłu lub przodu, będą utrudniały jedzenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób mających problemy ze stawami dłoni, a także dzieci. Krojenie nożami posiadającymi zakrzywione końce może być niewygodne. Długość sztućców powinna pasować do nawyków żywieniowych. Europejskie widelce mają na ogół wydłużone zęby. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie nowego kompletu sztućców, zauroczony stroną wizualną, upewnij się, że np. głębokość łyżki jest dokładnie taka, jak lubisz i że przez przypadek nie kupujesz noża obiadowego z gładkimi krawędziami, podczas gdy to nóż z falistymi ząbkami spełnia twoje potrzeby.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
15 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *