fbpx
Nieruchomości

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

• Zakładki: 41


Coraz większa inflacja i stopy procentowe przyczyniają się nie tylko do wzrostu wysokości rat kredytobiorców, ale także do obniżenia zdolności kredytowej osób, które planują wziąć kredyt. Część osób może jednak realnie na nią wpłynąć. Dowiedz się, jak zwiększyć zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa a możliwość spłaty rat kredytu

Chcąc zwiększyć swoją zdolność kredytową, należy pamiętać, by nie robić tego w sposób sztuczny, na siłę. Zbyt niska zdolność kredytowa w większości przypadków jest realnym wskaźnikiem, który ostrzega nie tylko bank, ale również potencjalnych kredytobiorców o tym, że mogą mieć oni trudności ze spłatą zadłużenia.

Kilka sposobów, by zwiększyć zdolność kredytową

Pierwszym i najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej, jest spłacenie innych zobowiązań. Spłata kredytu gotówkowego przed terminem znacząco wpłynie na naszą historię w BIK, a przy okazji pozwoli odzyskać część kosztów tego kredytu. Jeśli posiadamy kartę kredytową, z której nie korzystamy, warto również z niej zrezygnować.

Kolejnym tipem na zwiększenie zdolności kredytowej jest zwiększenie swoich dochodów. W tym przypadku zalecamy jednak realne powiększenie swojego salda – tymczasowa praca, z której zrezygnujemy po otrzymaniu kredytu, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie bezpieczniej będzie zawalczyć o podwyżkę lub podjąć dodatkową, stałą pracę, która przyniesie realne zyski.

Porównanie ofert kilku banków – jak zwiększyć zdolność kredytową?

Im większe koszty kredytu, tym wyższe raty będziemy musieli płacić, a tym samym nasza zdolność kredytowa będzie mniejsza. Dlatego warto porównać jak najwięcej ofert z różnych banków. Ponadto warto się dopytać o warunki kredytu po otwarcia konta lub skorzystania z innej oferty banku – czasami wystarczy otworzyć rachunek w banku, by znacząco obniżyć koszty kredytu.

Pamiętajmy, by biorąc kredyt, roztropnie ocenić swoje możliwości względem spłacania zadłużenia. Zawsze należy uwzględnić rezerwę w domowym budżecie na wypadek podniesienia stóp procentowych czy nieprzewidzianych wydatków w rodzinie.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Finansową Odbierz Pieniądze.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
34 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *