fbpx
Budowa i remont

Wynajem czy zakup mieszkania? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze!

• Zakładki: 105


W głowach większości Polaków dominuje pogląd, że posiadanie mieszkania na własność jest znacznie bardziej opłacalne niż wynajem. W rzeczywistości nic nie jest czarno-białe, a oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Na decyzję o zakupie lub wynajęciu mieszkania ma wpływ kilka czynników od sytuacji zawodowej po umiejętność radzenia sobie z finansami. Nie bez znaczenia są też stosunki rodzinne, a nawet plany na przyszłość. Kto nie musi bać się kredytu hipotecznego, a komu wystarczy wynajem krótkoterminowy? Jak ocenić, która droga będzie tą właściwą?

Zakup mieszkania a własne oszczędności

Na zakup mieszkania finansowanego kredytem mogą pozwolić sobie osoby posiadające oszczędności na pokrycie wkładu własnego. Ważną kwestią jest stabilna sytuacja zawodowa. Ma to oczywiście związek z regularnym spłacaniem rat, które nie powinny przekraczać 30-40% miesięcznych dochodów netto. Poduszka bezpieczeństwa w postaci zaplecza finansowego to bardzo ważny element. Nikt nie chciałby, by brak pieniędzy pozbawił go radości z posiadania własnego przytulnego kąta. Dużo osób na zakup mieszkania decyduje się ze względu na dzieci, którym chce pozostawić nieruchomość w spadku. Niezależnie od motywacji warto poważnie przemyśleć ostateczną decyzję. Kredyt to w końcu zobowiązanie, które towarzyszy kredytobiorcy przez długi czas.

Jakie korzyści daje wynajem?

Największą zaletą najmu mieszkania jest zachowanie pełnej mobilności oraz elastyczności. W każdej chwili bez trudności czy konsekwencji możesz opuścić swoje lokum i zmienić lokalizację. To szczególnie korzystne w przypadku problemów z mieszkaniem w postaci uciążliwych sąsiadów czy hałaśliwej okolicy. Kolejnym plusem jest możliwość wybrania mieszkania, z którego dojazd do szkoły czy pracy zajmie znacznie mniej czasu. Zmiana lokalu pozwala na poznawanie nowych dzielnic, miast, a nawet krajów. Będąc najemcą, nie trzeba martwić się o takie aspekty jak remont mieszkania, kosztowne naprawy czy opłacenie ubezpieczenia.

Kupno i wynajem z pośrednikiem

Nie tylko zakup własnego mieszkania, ale i wynajem to poważna decyzja. Bez względu na ostateczny wybór, warto w obu przypadkach skorzystać z usług pośrednika nieruchomości. W agencjach pracują specjaliści, którzy rynek nieruchomości znają bardzo dobrze. Łatwo będzie im znaleźć ofertę spełniającą wszystkie oczekiwania klienta. Mogą także postarać się o korzystniejsze warunki kredytowe, a przede wszystkim wesprzeć w załatwianiu formalności. Dzięki temu marzenie o prywatnym azylu spełni się jeszcze szybciej.

Decyzja o inwestycji w nieruchomość lub o wynajmie mieszkania powinna być dokładnie przeanalizowana. Warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, a także skorzystać z pomocy i doradztwa biura nieruchomości.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem nieruchomości Neodom.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
64 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *