fbpx
Budowa i remont

Księgowość w firmie budowlanej – czy warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

• Zakładki: 26


Branża budowlana jest niezwykle skomplikowana zarówno pod względem księgowym, jak i podatkowym. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się powierzyć prowadzenie rachunkowości profesjonalistom. Czy warto skorzystać z usług biura rachunkowego, czy też lepiej zatrudnić w firmie księgową?

Obowiązki rachunkowe i podatkowe firm budowlanych

Każda firma budowlana musi wywiązywać się z obowiązków zarówno księgowych, jak i podatkowych. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że prace budowlane i remontowe często prowadzone są zagranicą bądź spoza granic kraju sprowadzane są materiały oraz maszyny. Właściciele firm budowlanych muszą pamiętać o cyklicznym wystawianiu faktur, rozliczaniu się z podatku dochodowego oraz VAT, składaniu sprawozdań finansowych i deklaracji podatkowych. Już sama faktura może sprawiać problem, jeśli ma zostać wystawiona dla kontrahenta zagranicznego. Dlatego też dobrze poszukać specjalisty, które zajmie się kwestiami zarówno rachunkowymi, jak i podatkowymi oraz finansowymi. Dzięki temu mamy pewność, że unikniemy problemów w razie kontroli skarbowej, gdyż wszelkie sprawy będą dopięte na ostatni guzik, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie budowlanej jest nie tylko ryzykowne, ale i bardzo czasochłonne. Większość przedsiębiorców, którzy prężnie rozwijają działalność, nie ma wiele czasu na dopełnienie spraw księgowych czy podatkowych. 

Księgowa w firmie czy biuro rachunkowe?

Zatrudnienie księgowej często wiąże się z wysokimi kosztami utrzymania pracownika, jednak z drugiej strony rozlicza ona wyłącznie jedną firmę, dzięki czemu zawsze jest w stanie odpowiedzieć na pytania czy udzielić porady. Tymczasem współpraca z biurem rachunkowym może przynosić korzyści natury finansowej, lecz musimy liczyć się z tym, że księgowy rozlicza także inne firmy, zatem nie zawsze może poświęcić nam wystarczająco dużo czasu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zatrudnienie księgowej, czy też współpracę z biurem rachunkowym, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kompetencje specjalistów. Muszą mieć doświadczenie w rozliczaniu firm budowlanych, szczególnie pod kątem podatku VAT. Dobrze, aby księgowy wcześniej pracował w tego typu przedsiębiorstwie, natomiast pracownik biura rachunkowego – uprzednio rozliczał firmę remontową czy budowlaną. Jest to o tyle istotne, że branża budowlana charakteryzuje się specyficznymi uwarunkowaniami prawnymi, głównie w kontekście podatków. Niedopełnienie obowiązków naraża nas na liczne problemy, w tym wysokie kary finansowe. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
47 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *