Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – jak możemy ułatwić bliskim codzienne funkcjonowanie?

Perspektywa osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim jest zgoła inna niż osób w pełni samodzielnych. Obecnie deweloperzy budując nowe bloki i inne budynki mieszkalne stosują standardy, które znacznie ułatwiają poruszanie się osób niepełnosprawnych, ale także rodziców z wózkiem dziecięcym. Nowe mieszkanie daje również wiele możliwości w dostosowaniu wnętrza tak, by osoby jeżdżące na wózku były w dużej mierze, a czasami nawet całkowicie samodzielne! Podpowiadamy, jakie rozwiązania ułatwią codzienne życie.

Łazienka – proste rozwiązania dla osób niepełnosprawnych

Łazienka to pomieszczenie, w którym można zamontować najwięcej urządzeń ułatwiających funkcjonowanie ON. Po pierwsze warto zaopatrzyć się w podnośnik wannowy – będzie on ogromnym udogodnieniem dla niepełnosprawnego i znacznym odciążeniem dla opiekuna. Podniesienie osoby bezwładnej wymaga nie lada siły i doskonałej techniki, która nie tylko umożliwi dźwignięcie kilkudziesięciu kilogramów, ale przede wszystkich uchroni opiekuna przed poważnymi kontuzjami.

Nad wanną i obok muszli toaletowej należy umieścić wygodne uchwyty, dzięki którym korzystanie z urządzeń sanitarnych będzie o wiele prostsze. Muszla powinna być podwieszana, dzięki czemu osoba na wózku będzie mogła bliżej podjechać do muszli i łatwiej przesunąć się na deskę. Podwieszana również powinna być umywalka – szafka pod nią uniemożliwia podjechanie na tyle blisko, by można swobodnie umyć dłonie czy twarz. Umywalka powinna mieć też wygodną dźwignię, którą uruchamiamy strumień wody, a jeszcze lepiej, gdy będzie wyposażona w fotokomórkę. Wszystkie te urządzenia trzeba zainstalować na odpowiedniej wysokości, dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się, że muszla powinna wisieć na około 50 centymetrze, a umywalka na około 80 centymetrze. Na koniec uchylne lustro – gdy je obniżymy, osoba z poziomu wózka będzie mogła się przejrzeć, a wyższa osoba w każdym momencie dostosować lustro do swojej wysokości.

Kuchnia osoby niepełnosprawnej

Tradycyjne meble kuchenne uniemożliwiają podjechanie wózkiem blisko blatu. Dlatego przygotowanie posiłku staje się czynnością, która pochłania mnóstwo czasu i energii. Wysuwany blat umożliwi swobodny podjazd i przyrządzenie wymagających potraw.

Szeregowa płyta indukcyjna to kolejny konieczny element wyposażenia kuchni osoby niepełnosprawnej, która lubi gotować. Manewrowanie garnkami na czterech palnikach będzie możliwe, gdy wszystkie będą umieszczone na brzegu.

Kosze typu cargo umożliwią dostanie się do każdej patelni i każdego kubka, nawet jeśli schowany jest na końcu szafki. Taki rodzaj półek sprawdzi się również w innych pomieszczeniach.

Sypialnia osoby poruszającej się na wózku

We wszystkich pomieszczeniach włączniki światła powinny znajdować się w zasięgu ręki osoby jeżdżącej na wózku. Warto również pomyśleć o zamontowaniu drugiego włącznika w pobliżu łóżka w sypialni. Gdy Twój bliski skończy czytać książkę, nie będzie musiał przedostać się na wózek i z wózka z powrotem do łóżka, by zgasić światło.

To najważniejsze udogodnienia, które zapewnią samodzielnie funkcjonowanie w mieszkaniu osobie poruszającej się na wózku. Jeśli mieszkanie lub dom jest dwukondygnacyjne, koniecznie kupcie mobilny schodołaz. Dostępne są wersje gąsiennicowe i kroczące. Ze względu na możliwość skorzystania na wąskich i krętych schodkach, polecamy te kroczące.

Tak profesjonalnie wyposażone mieszkanie będzie funkcjonalne dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna. Codzienny komfort znacznie odciąży fizycznie i psychicznie ich oboje.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *