fbpx
Budowa i remont

Listwa zębata do bramy przesuwnej – którą wybrać? Podpowiadają eksperci z Hi Motions

• Zakładki: 21


Listwa zębata do bramy przesuwnej to jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na bezpieczeństwo i funkcjonalność bramy. To właśnie dzięki listwie automat bramy umożliwia otwieranie i zamykanie konstrukcji. W tym artykule omówimy najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze listwy zębatej do bramy przesuwnej. 

Jak wybrać odpowiednią listwę zębatą do bramy przesuwnej?

Wybierając listwę zębatą, musimy uważnie przyjrzeć się naszej bramie. Jej wymiary i ciężar będą mieć wpływ na to, po jaką listę sięgniemy. Listwa zębata powinna być dostosowana do napędu, który będzie używany do otwierania i zamykania bramy. Kolejnym ważnym czynnikiem jest materiał, z którego listwa jest wykonana. Najczęściej stosowane są listwy stalowe lub nylonowe, ale istnieją również inne opcje. Lista metalowa jest trwalsza i stosuje się ją do ciężkich bram przesuwnych. Nie posiada zaczepów montażowych i musi być przyspawana do bramy. Znajduje zastosowanie w przemyśle, gdzie częstotliwość otwierania i zamykania bramy jest duża. Stalowa zębatka nie powoduje szybkiej degradacji podzespołów, zwiększając żywotność całego systemu. Listwa nylonowa znajduje zastosowanie w bramach lżejszych. Ostatnim ważnym aspektem jest to, czy listwa ma być przykręcona do ramy bramy (za pomocą wkrętów samowiercących i podkładek) czy bezpośrednio do profilu bramowego nawierconego i nagwintowanego za pomocą śrub sześciokątnych i podkładek.

Rodzaje listew zębatych 

Na rynku dostępne listwy zębate z tulejami do zamocowania lub zespawania, o uzębieniu prostym i skośnym, o przekroju kwadratowym lub okrągłym w wersji hartowanej i szlifowanej.  Listwa zębata okrągła łączy w sobie dwie funkcje. Służy do przeniesienia napędu, a także spełnia rolę prowadnicy. Występują w wersji nierdzewnej oraz ze stali zwykłej. Kolejnym typem są listwy zębate modułowe i na specjalne zamówienie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
10 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *