fbpx
Pokój dziecka

Spokojny sen maluszka — łóżeczko czy kosz Mojżesza?

• Zakładki: 69


Pojawienie się dziecka na świecie to ogromna radość i chęć zapewnienia maluszkowi najlepszych warunków do życia już od pierwszych chwil. Jednocześnie to stres i obawa o jego bezpieczeństwo i wygodę. Nie wszystkie wybory niedoświadczonych rodziców bywają trafne. Jednym z dokładniej przemyślanych aspektów powinien być zakup łóżeczka lub kołyski. To szczególnie ważne, ponieważ noworodek najwięcej czasu spędza na spaniu lub w objęciach rodziców. Jak wybrać mebel, który zapewni wygodę i uchroni od zagrożenia naszego milusińskiego?

Co warto wiedzieć o śnie niemowlaka?

Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego tak istotne jest dbanie o jego jakość. Noworodki początkowo potrafią przesypiać nawet 16-20 godzin dziennie. W ciągu pierwszego roku życia zmniejsza się zapotrzebowanie na sen w ciągu dnia, a wydłuża czas trwania nocnego snu. Podczas snu w organizmie maluszka zachodzą procesy wpływające na jego rozwój fizyczny oraz umysłowy. W tym czasie rozwija się układ odpornościowy oraz dochodzi do wytwarzania największej ilości hormonu wzrostu. Wprowadzenie codziennych rytuałów pozwoli maluchowi na przyzwyczajenie się do rytmu dobowego. W przesypianiu większej ilości godzin w nocy może pomóc zabawa oraz odpowiednia ilość posiłków w ciągu dnia.

Spanie z rodzicami czy własne łóżeczko?

Wybór miejsca do spania dla dziecka może być zaskakująco trudny. Niektórzy rodzice decydują się na spanie z maluszkiem we własnym łóżku. Ma to swoje zalety, ale niesie również realne zagrożenia dla zdrowia i życia maleństwa. Możliwość zgniecenia to tylko jeden z kilku czynników stanowiących ryzyko. Nie oznacza to, że maluch musi zasypiać we własnym pokoju. Alternatywnym rozwiązaniem może być mobilne łóżeczko ustawione w sypialni rodziców. Taki mebel będzie zapewniał bezpieczeństwo i wygodę nowemu członkowi rodziny.

A może kosz Mojżesza?

Co, jeśli nie mamy wystarczająco miejsca na tak duży mebel, jak łóżeczko dziecięce? Ciekawym i coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest kosz Mojżesza. To nic innego jak kosz przypominający wielką misę o mocno ograniczonej powierzchni. Dzięki temu dziecko ma zapewniony komfort ruchów, a jednocześnie czuje się bezpiecznie. Kosz Mojżesza zajmuje niewiele miejsca, można postawić go na każdej powierzchni lub stojaku oraz idealnie sprawdzi się w przypadku pierwszych wspólnych podróży. Przy wyborze kosza warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak rozmiar, materiał wykonania czy waga.

Miejsce do spania dla noworodka, a potem niemowlęcia powinno tworzyć bezpieczną oraz komfortową przestrzeń. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów tego typu mebelków, więc ten aspekt nie powinien sprawić rodzicom problemów.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym uMalucha.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
137 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *