fbpx
Projekty architektoniczne

Mieszkanie w stylu loft. Najlepsze inspiracje – cz. I

• Zakładki: 41


Styl industrialny już kilka sezonów temu opanował wnętrzarskie aranżacje. Mogliśmy zaobserwować, jak z chwilowego trendu przekształcił się w ponadczasową klasykę. Mieszkanie w stylu loft bezsprzecznie wpisało się w kanon projektantów wnętrz i przekonuje do siebie coraz większą grupę odbiorców. Czym odznacza się ten styl? Czy można mieć loft w bloku z wielkiej płyty? Jak urządzić mieszkanie w stylu loft, od którego nie będzie wiało chłodem? Dziś przedstawimy Wam wiele inspirujących pomysłów, dzięki którym przeprowadzisz metamorfozę swojego mieszkania.

Co to jest loft?

W Loftowych mieszkaniach na ścianach i podłogach króluje cegła i beton.

W pierwotnym znaczeniu lofty to mieszkania, które urządzone są we wnętrzach starych fabryk lub magazynów. Najczęściej na mieszkania czy apartamenty wybierane są XIX-wieczne fabryki, które zachwycają ogromnymi przestrzeniami, dużymi oknami i kunsztownymi detalami. Jednymi z pierwszych loftów w Polsce były apartamenty urządzone w kompleksie fabryk Scheiblera. Loftowe mieszkania charakteryzują się otwartymi przestrzeniami – praktycznie nie ma w nich ścian, ewentualnie występują delikatne przepierzenia, które można w każdej chwili zdemontować. Panuje w nich industrialny styl – surowy, kojarzący się z przemysłem, oszczędny w zdobieniach. Na ścianach i podłogach króluje cegła i beton. Prawdziwy loft powinien wyglądać tak, jakby wczoraj przestała w nim działać fabryka, a dziś ktoś się do niego wprowadził. Taki pierwotny wygląd wnętrz pozwala pamiętać o historii, jaką posiada dane miejsce. Lofty to szansa na drugie życie dla starych fabryk, którym groziła ruina i powolna śmierć.

Dziś termin loft nieco rozszerzył swoje znaczenie. Dotyczy już nie tylko wnętrz urządzonych w przemysłowych przestrzeniach. Stał się określeniem konkretnego stylu i można go użyć również do domów współczesnych, a nawet do mieszkań, które urządzone są według konkretnych zasad. Nie musisz zatem przeprowadzić się do ogromnego apartamentu, by stać się właścicielem loftowej przestrzeni. Mieszkanie w stylu loft można urządzić nawet w tzw. wielkiej płycie – wystarczy pamiętać o kilku ważnych elementach.

Cegła obowiązkowa – czyli urządzamy mieszkanie w stylu loft

Czerwona cegła w loftach
Czerwona cegła – najważniejszy symbol stylu loftowego

Jednym z najważniejszych symboli stylu loftowego jest czerwona cegła na ścianach. Surowa, o różnych odcieniach, z drobnymi niedoskonałościami, ale pełna autentyczności. Ceglane ściany budują w mieszkaniu loftowym niezwykły klimat. Z jednej strony wprowadzają surowość rodem z fabrycznych produkcyjnych, z drugiej dodaje wnętrzu ciepła swoją rudo-czerwoną barwą. Tylko jak uzyskać ceglane ściany w mieszkaniu w bloku? W tym przypadku doskonale sprawdzą się tapety oraz fototapety. Wysokiej jakości nadruki bardzo dobrze oddają urok starej cegły i pozwalają stworzyć bazę wnętrza w industrialnym stylu. Chcesz dowiedzieć się, jakie inne elementy są ważne w mieszkaniu w stylu loft? Koniecznie śledź nasz blog. W kolejnej części artykułu jeszcze więcej inspiracji i sprawdzonych porad!

tagi: mieszkanie w stylu loft, co to jest loft, cegła w mieszkaniu, loftowe mieszkanie

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
319 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *