fbpx
Architektura

Mostki termiczne – jak budować dom, by uniknąć mostków cieplnych?

• Zakładki: 53


Dom - jak unikać mostków termicznych?

Mostki termiczne, czyli miejsca, przez które z domu ucieka najwięcej ciepła, powstają na skutek źle wykonanego projektu domu lub błędów popełnianych podczas realizacji projektu. Inwestorzy, w których domach powstały mostki cieplne, borykają się nie tylko z wyższymi kosztami ogrzewania. Dowiedz się, gdzie powstają mostki termiczne i jak ich uniknąć oraz czym grozi powstanie mostków cieplnych.

Gdzie powstają mostki termiczne?

Dom - jak unikać mostków termicznych

Mostki termiczne powstają w zewnętrznych przegrodach budynków. Przez liniowe lub punktowe mostki cieplne ucieka znacznie więcej ciepła niż przez pozostałą część tej samej przegrody. Gdy warstwa izolacyjna traci ciągłość albo odpowiednią grubość, mamy do czynienia z liniowymi mostkami termicznymi. Występują one w nadprożach, w ościeżach drzwiowych i okiennych, w słupach żelbetowych, w łączeniu balkonu ze stropem czy w poziomie wieńców ścian zewnętrznych.

Punktowe mostki termiczne powstają w wyniku przebicia warstwy termoizolacyjnej. Najczęściej do takiego uszkodzenia dochodzi w miejscu łączenia ze stalowym prętem – kotwą w murach trójwarstwowych czy kołkami stalowymi, używanymi przy bezspoinowym ocieplaniu ścian.

Jak uniknąć mostków termicznych?

Podpisanie umowy z biurem architektonicznym jest jednym z kluczowych momentów dla inwestora. Warto poszukać doświadczonego architekta, najlepiej takiego, który projektuje domy pasywne lub domy energooszczędne. W projekcie domu wszystkie detale powinny zostać opisane z najwyższą starannością. Projekt domu nie powinien zostawiać firmie budowlanej miejsca na interpretację i zmianę ani materiałów, ani konstrukcji.

Wybór firmy budowlanej również nie może być przypadkowy. Nawet, jeśli nie chcemy budować domu pasywnego, warto zatrudnić firmę, która ma doświadczenie właśnie w budownictwie pasywnym. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie firmy budowlanej, współpracującej z architektem lub choćby oferującej gotowe projekty. Jedną z takich firm prowadzą Aleksandra i Bartosz Wiśniewscy z Bydgoszczy – firma budowlana RIMB specjalizuje się w budowaniu domów energooszczędnych i pasywnych, można również u niech kupić wcześniej przygotowany projekt domu.

Dlaczego warto zatrudnić firmę, która ma doświadczenie w budowaniu domów pasywnych? Przy budowie domu pasywnego stosuje się nowoczesne techniki i najwyższej klasy materiały, by utratę ciepła zmniejszyć do minimum. W domu pasywnym nie ma więc miejsca na mostki termiczne.

Mostki termiczne – skutki powstawania mostków cieplnych

Powstanie mostków termicznych niesie za sobą poważne konsekwencje. Po pierwsze przez mostki termiczne może uciekać nawet 30% energii cieplnej. Ale wysokie opłaty za ogrzewanie mogą okazać się najmniejszym problemem właściciela domu.

W przypadku dużych różnic temperatur na dworze i wewnątrz domu, w mostku termicznym zacznie zbierać się wilgoć. Wilgoć nie odparuje nawet po zwiększeniu się temperatury na zewnątrz. Zwilgotnienie fragmentu przegrody skutkuje rozwojem pleśni i innych gatunków grzybów. Mieszkańcy domu, w którym rozwijają się grzyby, narażeni są na wiele chorób, w tym częste infekcje, osłabienie odporności, astmę, depresje oraz nowotwory. W niektórych przypadkach przez zbierającą się w mostkach termicznych wilgoć, może dojść do uszkodzeń mechanicznych konstrukcji domu.

Tagi: mostki termiczne, mostki cieplne, domy pasywne, domy energooszczędne, izolacja cieplna, termoizolacja

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
176 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *