Decydując się na zakup lub adopcję psa, należy odpowiednio przygotować się na jego pojawienie się w domu. Warto poczytać o wychowaniu i tresurze zwierzęcia oraz zapewnić mu jak najlepsze warunki. Obok odpowiednio dobranej miski czy smyczy, ważnym etapem przygotowań jest wybór właściwej budy dla psa. O czym pamiętać, aby spełniała ona swoje zadanie? Jaka powinna być idealne buda dla psa? Czy z bud dla psów można korzystać tylko na świeżym powietrzu?
Wymiary budy dla psa
Głównym parametrem, którym powinniśmy się kierować podczas wyboru psiej budy, są wymiary konstrukcji. Należy je dostosować do rozmiarów i budowy psa. Dzięki temu zwierzęciu będzie wygodnie i z chęcią będzie ono korzystało ze swojego nowego legowiska.
Buda dla psa nie może być oczywiście zbyt mała. W takiej sytuacji nasz pupil będzie narażony na wady postawy i kłopoty ze zmianą pozycji. W skrajnym przypadku w ogóle nie będzie w stanie wejść do środka. Wbrew pozorom nadmiar miejsca w budzie również nie jest korzystny. Jej zadaniem jest bowiem ochrona psiego użytkownika przed chłodem i wiatrem. Jeśli więc we wnętrzu będzie zbyt wiele przestrzeni, buda dla psa będzie nagrzewała się wolniej, niż powinna.
Ogrzewanie budy dla psa
Aby zapewnić naszemu czworonożnemu przyjacielowi właściwe warunki odpoczynku i rozwoju, należy pamiętać o odpowiednim dociepleniu budy. Mogą do tego posłużyć na przykład styropian albo wełna. Ważne, aby izolacja termiczna znajdowała się zarówno na ścianach, jak i w podłodze schronienia.
Jeśli nie chcemy samodzielnie konstruować budy dla psa, skorzystajmy z gotowych rozwiązań dostępnych w sklepach zoologicznych. Stacjonarnie i w internecie dostępnych jest wiele funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań, które pomogą nam zadbać o psa.
Wykończenie budy dla psa
Kiedy już będziemy pewni, że do budy dociera zimne powietrze, kolejnym krokiem jest zadbanie o jej wykończenie. Mowa o miękkim posłaniu, które będzie pełniło funkcję legowiska. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest umieszczenie we wnętrzu budy dla psa koców i miękkich materiałów. Można też pokusić się o zakup specjalnego materaca, który zapewni dodatkową miękkość.
Ciekawym i wyjątkowo trwałym rozwiązaniem jest też obicie wewnętrznych ścian i podłogi budy dla psa materiałem. Nie tylko zapewni wygodę, ale też dodatkowo wygłuszy hałasy dochodzące z zewnątrz.
Buda dla psa – czy tylko na zewnątrz?
Jeszcze do niedawna sądzono, że buda dla psa może być stosowana wyłącznie na świeżym powietrzu. I rzeczywiście – psy, których zadaniem było chronienie domu, znajdowały w mniej swoje schronienie. Dziś coraz częściej buda dla psa pełni również rolę dekoracyjną. Stopniowo pojawia się we wnętrzach mieszkań i domów, urozmaicając przestrzeń. Na przykład dzięki budzie dla małego psa Cubby S Fairytale, właściciele czworonogów mogą zapewnić miejsce do wypoczynku nawet niewielkim pupilom. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne dla psa i właściciela, ale również naprawdę modne.Artykuł powstał we współpracy z firmą Cecil Prudence.