fbpx
Porady

Najpiękniejsze i najbardziej eleganckie dekoracje nagrobka

• Zakładki: 42


Już za kilka tygodni będziemy obchodzić uroczystość Wszystkich Świętych. Co prawda w tym roku obchody te będą wyglądać nieco inaczej niż w poprzednich latach ze względu na panującą pandemię, jednak jesteśmy pewni, że jedno się nie zmieni – nasza pamięć o zmarłych bliskich. Tracąc ukochaną osobę, chcemy jak najlepiej uczcić pamięć o niej. Tylko jaki nagrobek i jakie dekoracje wybrać, by wyglądały elegancko? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i podpowiedzieć kilka inspiracji i trendów w kamieniarstwie nagrobkowym. 

Fotografia nagrobna na porcelanie i szkle

Jedną z najbardziej klasycznych dekoracji zdobiących pomniki nagrobne jest fotografia nagrobkowa. Kiedyś fotografię przenoszono ręcznie na bazę z porcelany, a następnie wypalano w piecu w wysokiej temperaturze. Aktualnie fotografię nagrobkową wykonuje się przy użyciu technik cyfrowych. Jednak proces utrwalenia fotografii niewiele się zmienił. Na koniec fotoporcelanę utrwala się w temperaturze około 1000oC. Ta metoda pozwala uzyskać trwałą fotografię. Zaletą fotoporcelany jest wysoka odporność na czynniki zewnętrzne – mimo deszczu, ekspozycji na promienie słoneczne, a także zmiennych temperatur będzie się ona doskonale prezentować. Fotografia nagrobkowa na porcelanie pięknie będzie prezentować się na klasycznych pomnikach wykonanych z naturalnego kamienia lub lastryko. Nowocześniejszą wersją fotoporcelany jest fotografia nagrobkowa wykonywana na krysztale. Taki rodzaj fotografii jest bardzo elegancki – zdjęcie w pełni zachowuje głębię barw i wyrazistość. Dostępne są różne kształty bazowego kryształu. Istnieje także możliwość wykonania ozdobnej ramki.

Ozdobna latarnia na nagrobek

Innym wyjątkowym elementem dekoracyjnym jest lampion. To doskonałe rozwiązanie zastępujące tradycyjne znicze. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, aby uniknąć nieestetycznych śladów po zniczach na powierzchni nagrobka. Latarnie mogą mieć różną formę. Warto zwrócić uwagę na to, by lampion wykonany był z wysokiej jakości produktów, które zapewnią nienaganny wygląd dekoracji mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Lampiony dostępne są z szybkami przeźroczystymi lub kolorowymi witrażami. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Ovale – od lat specjalizującą się w wykonywaniu fotografii nagrobkowej. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
64 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *