fbpx
Ogród i balkon

Nasturcja – jak uprawiać ją na balkonie?

• Zakładki: 26


Nasturcja to jedna z najprostszych roślin do uprawy. Nie wymaga gleby doskonałej jakości i długo kwitnie, dzięki czemu zdobi nasz balkon przez całe lato. To bardzo uniwersalna roślina, którą możemy uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczce. Przywędrowała do Europy z Ameryki Środkowej i Południowej. W polskich ogrodach najłatwiej znaleźć nasturcję większą (Tropaeolum majus), ale też jej odmianę kanaryjską, bulwiastą i ogrodową. Lato za pasem, więc warto dodać do naszych balkonów odrobinę koloru. Jak uprawiać nasturcję w doniczce? Kiedy posadzić i jak o nią dbać?

Nasturcja – uprawa i pielęgnacja

Nasturcję wysiewa się w drugiej połowie kwietnia lub w maju. Ważne, żeby uchronić ją przed mrozem, bo jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Warto dokładnie przemyśleć, gdzie chcemy ją posadzić – nie lubi przesadzania i może nie przyjąć się na nowym stanowisku. Jeśli chcemy umieścić więcej niż jeden kwiatw doniczce, najlepiej utrzymać pomiędzy nimi odstęp około 15-20 centymetrów.

Nasiona nasturcji, jak i innych kwiatów należy kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych.

Gdzie postawić nasturcję?

Najlepiej w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, osłoniętym od wiatru. Jeżeli ustawimy ją w cieniu, może słabo kwitnąć. Gleba powinna być lekka, dość wilgotna i średnio żyzna – zbyt duża ilość składników mineralnych spowoduje nadmierny rozrost liści, a nie kwiatów. Do uprawy można wykorzystać zwykłą ziemię kwiatową o niskiej zawartości azotu dostępną w sklepach ogrodniczych lub marketach.

Roślina zwykle dorasta do 2-3 metrów wysokości i świetnie sprawdzi się do zdobienia balkonu – jej długie pnącza pięknie oplotą balustradę. Jeśli nie chcemy umieszczać jej przy balustradzie, trzeba zapewnić jej podpory, po których pnącza będą mogły się wspinać.

Jak podlewać nasturcję?

Nie możemy dopuścić do wyschnięcia gleby. Latem najlepiej dolewać jej wodę dwa razy dziennie, ale bez zastoju wody. Szczególnie w trakcie suszy regularne podlewanie jest bardzo istotne. Jeżeli przesuszymy nasturcję, mogą zaatakować ją mszyce.

nasturcja kwiat jadalny

Jak wykorzystać kwiaty nasturcji?

Nasturcja zyskała sporą popularność wśród polskich wielbicieli kwiatów. Kwitnie od późnej wiosny do późnej jesieni, aż do pierwszych przymrozków. Występuje w wielu kolorach i, w zależności od odmiany, może być żółta, pomarańczowa lub czerwona. Co ciekawe, kwiaty, liście i owoce nasturcji są jadalne. Kwiat smakuje podobnie do rzeżuchy, jest dość pikantny. Doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek i kanapek, ale też wyjątkowa dekoracja ciast. Posiekane liście można wykorzystać jako składnik do pesto. Z kolei z marynowanych owoców można zrobić kapary.

A Wy? Macie już balkon gotowy na lato?

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
348 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *