fbpx
Dom

Niezbędne osuszanie budynków – jak je przeprowadzać?

• Zakładki: 84


Zamoknięte ściany domu czy dowolnego innego budynku to zjawisko, któremu trzeba jak najszybciej przeciwdziałać. Metod stosowanych w celu osuszania budynków jest dzisiaj wiele. Jednak nie wszystkie są równie skuteczne. Dlaczego osuszanie budynków jest tak ważne? Jakie metody najlepiej stosować? Na czym one konkretnie polegają? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Osuszanie budynków dla zdrowia człowieka i konstrukcji

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle trzeba przeprowadzać osuszanie budynków. Otóż chodzi tutaj zasadniczo o dwie kwestie. Po pierwsze wilgoć w ścianach to spore zagrożenie dla zdrowia człowieka. W wilgotnym środowisku dochodzi do rozwoju grzybów, a często również rozmaitych drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli chodzi o grzyby, ich zarodniki stanowią duże zagrożenie dla układu oddechowego człowieka. Poza tym wykazują działanie rakotwórcze.

Jednak to nie wszystko. Wilgoć uszkadza coraz to kolejne elementy budynku. W konsekwencji trzeba oczekiwać, że brak osuszania doprowadzi w końcu do całkowitej degradacji. Oznacza to, że budynek po prostu nie będzie nadawał się do użytku.

Zakładanie nowych hydroizolacji poziomych w istniejących budynkach
Zdjęcie: materiał partnera

Dlaczego pojawia się wilgoć?

Nie ma wątpliwości, że osuszanie budynków to konieczność, zawsze wtedy, kiedy pojawi się wilgoć w ścianach. Jednak tak właściwie dlaczego ona się tam pojawia? Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest po prostu zalanie. Kolejna przyczyna to nieprawidłowa wentylacja. Niestety jest to duży problem, który nie tak łatwo rozwiązać. Jeśli wilgoć jest konsekwencją nieprawidłowo wykonanej wentylacji, oczywiście w pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić osuszanie budynku. Jednak nie może to być ostatnie działanie. Trzeba przebudować wentylację, aby problem nie nawracał.

Do popularnych przyczyn wilgoci w budynkach należy również podciąganie kapilarne. Mowa o zjawisku, które polega na tym, że woda z gruntu przenika do fundamentów, a następnie do kolejnych, górnych partii budynku. Dlaczego dochodzi do podciągania kapilarnego? Zjawisko to występuje w przypadku bliskiego sąsiedztwa wód gruntowych lub bardzo wilgotnej gleby. Jednak aby woda podchodziła do góry, w budynku muszą występować nieszczelności. Właśnie dlatego osuszanie budynków przeprowadza się poprzez pozbycie się nieszczelności. Jak to się robi?

Osuszanie fundamentów – jak je przeprowadzić?

Najczęściej osuszanie fundamentów przeprowadza się metodą podcinania. Polega ona na przecięciu muru, a następnie wprowadzeniu warstwy izolacyjnej. Dzięki temu przenikająca przez ściany woda zostaje zatrzymana. To sposób na trwałe pozbycie się problemu. Koszty przeprowadzenia procedury również nie są wygórowane.

Alternatywne rozwiązanie stanowi iniekcja. W tym przypadku w ścianę wprowadza się specjalny preparat. Posiada on specjalną właściwość, która sprawia, że w kontakcie z wodą dochodzi do spulchnienia substancji. W efekcie wszelkie nieszczelności zostają zatkane. Niestety iniekcja nie jest trwałym rozwiązaniem. Konieczne jest powtarzanie zabiegu co najmniej raz na kilka lat. Właśnie dlatego chętniej wybieranym rozwiązaniem jest podcinanie, które rozwiązuje problem raz na zawsze.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
53 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *