fbpx
Budowa i remont

O czym należy pamiętać podczas planowania budowy tarasu?

• Zakładki: 48


Przeczytaj niniejszy poradnik i upewnij się, że zadbałeś o wszystkie aspekty budowy tarasu. Postaw parafki przy naszych punktach i wybuduj taras, który posłuży Ci na lata: trwały, mocny, odporny na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki pogodowe.

Rodzaj i specyfika gruntu

Planujesz stworzenie tarasu bądź tarasu-patio częściowo lub całkowicie opartego na gruncie? Upewnij się, że dobrałeś odpowiednie materiały (np. popularny i trwały kompozyt) i metody budowy do rodzaju gruntu. Dzika roślinność, osypująca się ziemia czy podmokły grunt to aspekty, które musisz wziąć pod uwagę, by Twój taras wyszedł równy i nie zawalił się po kilku miesiącach czy latach od wybudowania. Zweryfikuj zachowanie powierzchni w zależności od pory roku i pogody.

Bliskość pomieszczeń

Taras znajdzie się nad salonem lub innym pomieszczeniem ocieplanym? Koniecznie zadbaj o dodatkowe ocieplenie samego tarasu, inaczej przyległość konstrukcji będzie wpływać na wychładzanie się wnętrza domu. Ponadto zastosuj właściwą hydroizolację zewnętrzną, np. maty drenażowe na taras. W ten sposób zabezpieczysz dom przed wilgocią, grzybem, pleśnią i niszczeniem fundamentów.

Położenie względem słońca

Ustawienie tarasu względem słońca określi m.in. to, kiedy i jak długo będziesz się opalać, czy będziesz widział wschody i zachody słońca, jakie rośliny się przyjmą oraz czy w pomieszczeniach przylegających do tarasu konieczne będzie założenie silnie zaciemniających rolet. Najwięcej słońca zapewni Ci taras południowy. Umiarkowane propozycje to tarasy południowo-wschodnie i południowo-zachodnie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Waterblock.eu.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *