Przypomnij sobie mroźne zimy albo szarą, deszczową jesień. Powodów do wyjścia z domu jest jakby mniej, dzień się kurczy, a o widoku energetycznej zieleni można zapomnieć. Czy aby na pewno? Doskonałym pomysłem na pokonanie chandry i upiększenie domu jest budowa ogrodu zimowego. Taka całoroczna konstrukcja przypomina szklarnię, w której wnętrzu można bez obaw hodować nawet najbardziej egzotyczne gatunki roślin. Gdzie zbudować ogród zimowy? Z jakich materiałów skorzystać? O czym warto pamiętać podczas budowy ogrodu zimowego?
Idealna lokalizacja ogrodu zimowego
Choć może się wydawać, że budowa ogrodu zimowego jest możliwa tylko w sąsiedztwie domu jednorodzinnego, to nieprawda. Coraz więcej osób decyduje się na budowę ogrodu zimowego na balkonie, czym skutecznie powiększa powierzchnię mieszkania. Aby ogród zimowy spełniał swoje zadanie jak najlepiej, warto dokładnie przemyśleć jego lokalizację.
Decydując się na zlokalizowanie ogrodu zimowego na południu, musimy liczyć się z koniecznością montażu rolet, które uchronią roślinność przed intensywnym promieniowaniem i wysoką temperaturą.
Północ nie zagwarantuje ilości światła wystarczającej do tego, aby roślinność kwitła naprawdę bujnie. Najlepszą lokalizacja ogrodu zimowego będzie zachodnia lub wschodnia strona domu czy mieszkania. W ten sposób nadarzy się okazja do rozbudowy nieruchomości o dodatkowe pomieszczenie wypoczynkowe, które po brzegi będzie można wypełnić ulubionymi kwiatami.
Ile kosztuje ogród zimowy?
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, do których należą m.in.:
- powierzchnia ogrodu zimowego;
- materiały użyte do budowy stelażu (na przykład aluminium, drewno);
- rodzaj wykorzystanego wypełnienia konstrukcji;
- liczba i model okien i drzwi;
- stopień skomplikowania stelażu.
Planując budowę ogrodu zimowego, trzeba się jednak przygotować na wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. W opracowaniu szczegółowego kosztorysu z pewnością pomogą specjaliści.
Elementy konstrukcji ogrodu zimowego
Podobnie jak w przypadku innych konstrukcji, budowę ogrodu zimowego rozpoczynamy od przygotowania stabilnych fundamentów. Chcąc stworzyć ogród zimowy na tarasie, bardzo często niezbędna okazuje się jego wcześniejsza renowacja. Dopiero równe i wytrzymałe fundamenty ogrodu zimowego zapewnią trwałość konstrukcji.
Kolejnym krokiem jest wybór materiałów do stworzenia szkieletu. Konstrukcję ogrodu zimowego można wykonać m.in. z drewna i PVC, jednak najpopularniejszym wyborem są elementy metalowe. Należą do nich m.in. izolowane termiczne profile Alluprof MB-WG60, które cechuje wysoki stopień izolacji termicznej i odporność na uszkodzenia. To bardzo ważne, ponieważ krokwie konstrukcji ogrodu zimowego muszą utrzymywać na sobie znaczny ciężar przez cały rok. Podobnie, jak dach domu, tak również okna ogrodów zimowych są zimą dodatkowo narażone na zalegający śnieg, który jeszcze bardziej obciąża konstrukcję.
Ogród zimowy można połączyć z jedną ze ścian budynku albo zbudować go oddzielnie od istniejącej już nieruchomości. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy skonsultować ją z profesjonalną ekipą budowlaną.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Twoje Okna.
1 thoughts on “Ogrody zimowe – sposób na zieleń przez cały rok”