fbpx
Instalacje

Ogrzewanie na podczerwień czy konwektorowe – zalety obu systemów grzewczych

• Zakładki: 30


Ogrzewanie na podczerwień oraz konwektorowe to dwa zupełnie inne systemy grzewcze, które opierają się o inne zjawiska fizyczne. Różnice te przekładają się na komfort cieplny w domu ogrzewanym konwekcyjnie i na podczerwień. Na czym polegają te różnice? Czy oba systemy grzewcze sprawdzą się równie dobrze w różnorodnych warunkach?

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje promieniowanie, które ogrzewa nie powietrze, a obiekty stałe – meble, ściany, zwierzęta oraz ludzi. Dzięki temu, mimo nieco niższej temperatury w pomieszczeniu, odczuwamy przyjemne ciepło. Zjawisko to dobrze znamy wszyscy, gdy w mroźne, słoneczne dni odczuwamy przyjemne ciepło, mimo ujemnych temperatur powietrza. Zawdzięczamy to emisji fali podczerwonych przez Słońce – nie mylmy ich jednak promieniowania podczerwonego ze szkodliwym promieniowaniem UV. Promieniowanie podczerwone wykazuje właściwości prozdrowotne i poprzez lepsze ukrwienie tkanek przyspiesza gojenie, a także stany zapalne czy bóle mięśni. Właściwości te wykorzystuje się w saunach na podczerwień.

Aby ogrzewać się promieniami podczerwonymi, możemy zainstalować specjalne panele na podczerwień. Również folie grzewcze, stosowane w ogrzewaniu podłogowym, emitują promieniowanie podczerwone. Podobny efekt uzyskamy, gdy pod płytki ceramiczne zamontujemy maty grzewcze.

Wadą ogrzewania na podczerwień jest mała wydajność w budynkach o nienajlepszych parametrach cieplnych. O ile w domach pasywnych i energooszczędnych stosowanie ogrzewania na podczerwień pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania, o tyle w przypadku budynków z gorszą izolacją, taki system grzewczy będzie generował duże koszty, a zimą może okazać się całkowicie niewystarczający.

Ogrzewanie konwektorowe – kiedy warto z niego korzystać

Zjawisko konwekcji polega na unoszeniu się ciepła oraz mieszaniu cząsteczek gazów lub cieczy, na skutek czego dochodzi do wyrównania różnicy temperatur. Ogrzewanie konwektorowe (konwekcyjne) wykorzystuje to zjawisko – ciepło, które emitują grzejniki na wodę czy grzejniki elektryczne unosi się ku górze, nieustannie się mieszając. Z reguły takie ogrzewanie jest mniej wydajne od ogrzewania  na podczerwień, jednak w budynkach słabo izolowanych sprawdza się ono lepiej. Dlatego zarówno w starych i niedostatecznie ogrzanych budynkach, jak i nowoczesnych budynkach z dużymi przeszkleniami, ogrzewanie konwektorowe będzie lepszym rozwiązaniem.

Ogrzewanie na podczerwień wykazuje właściwości zdrowotne i w dobrze izolowanych budynkach generuje mniejsze koszty ogrzewania. Jeśli jednak chcemy ogrzać dom z dużymi oknami lub kamienicę, która nie została właściwie ocieplona, warto zdecydować się na ogrzewanie konwektorowe.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sanitbuy.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
47 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *