Zastosowane w mieszkaniu czy domu lampy wpływają na komfort, funkcjonalność i estetykę poszczególnych pomieszczeń. Korzystamy z nich zarówno za dnia, jak i wieczorem czy też w nocy. Są niezbędne w przestrzeniach niewymiarowych, ciemnych, pozbawionych dostępu do okna, ale i tych, które na co dzień mogą liczyć na dużą ilość światła naturalnego. Oświetlenie wymaga dobierania w przemyślany sposób, szczególnie w tak wymagających miejscach, jak w garderobie. Tutaj warto rozważyć instalację systemu szynowego. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Jakie przynosi zalety? Sprawdzamy!
Czym się charakteryzuje oświetlenie szynowe?
Lampy na szynach to kompletne systemy, które można instalować zarówno na suficie, jak i na ścianie. Możliwy jest wybór zestawów wpuszczanych, natynkowych, jak i zwisających, choć najczęściej użytkownicy decydują się na dwa pierwsze rozwiązania. Choć całość oświetlenia szynowego to konstrukcja, która wydaje się być prosta i uniwersalna, to jednak nie brakuje tu różnych kształtów, kolorów i stylów szyn czy ruchomych reflektorków – ciekawe propozycje można znaleźć np. na stronie https://lightplus.pl/. Dzięki temu system oświetlenia szynowego zostaje indywidualnie dostosowany do wymagań stawianych przez pomieszczenie garderobiane, ale i do oczekiwań użytkowników.
Zalety lamp na szynach w garderobie
Garderoba zazwyczaj jest oddzielnym pomieszczeniem, w którym rzadko kiedy można liczyć na dostęp światła naturalnego. Bywa również tak, że to po prostu wydzielona przestrzeń na zabudowane szafy i szafki, która znajduje się w przestronnej sypialni. W obu przypadkach niezbędne jest precyzyjne, ukierunkowane oświetlenie, które pozwoli nie tylko na komfortowe korzystanie z części garderobianej, ale i podkreśli aranżację tego miejsca.
Lampy na szynach posiadają ruchome reflektorki z możliwością ich przesuwania w obrębie całej długości szyn. Dopasujemy zatem kierunek padania światła. Część reflektorków może oświetlać szafy i wnęki, inne zaś będą skierowane na całe wnętrze, aby spełniać rolę oświetlenia głównego.
Takie oświetlenie jest praktyczne i energooszczędne, bo źródła światła zwykle stanowią diody LED. Poza tym reflektory są ruchome w znacznie większym zakresie niż tradycyjne lampy wiszące czy ścienne. Szyny można zaś ustawiać – w zależności od wybranego zestawu – pod kątem prostym lub w jednej linii, ale i tworząc fantazyjne kształty za pomocą złączek, np. kwadraty, prostokąty, fale i inne.
Nie tylko o charakterze industrialnym
Lampy na szynach niegdyś kojarzone były przede wszystkim z wnętrzami biurowymi, halami i magazynami. Dziś doskonale sprawdzą się wśród aranżacji industrialnych, ze względu na prosty, uniwersalny wygląd i bazę w postaci metalowych szyn i opraw. Wspomniana już różnorodność kształtów, kolorów i stylów jest jednak na tyle duża, że bez problemu system szynowy wkomponujemy w elegancką garderobę o nucie glamour, przestrzeń zabudowaną szafami, która znajduje się w sypialni, czy też niewielkie pomieszczenie wypełnione kilkoma półkami i wieszakami, które tworzy praktyczne miejsce do przechowywania m.in. odzieży, znajdujące się tuż przy przedpokoju.
Systemy szynowe są przy tym nieskomplikowane w montażu, a wybór wśród rozwiązań jedno- i trójfazowych pozwala na zadecydowanie o tym, w jaki sposób będzie użytkowane oświetlenie. Włączać można bowiem wszystkie punkty świetlne jednocześnie, ale i wybrane z nich. A to krok do stworzenia przyjaznej i ciekawej aranżacji, w której jeden system spełnia funkcje oświetlenia głównego, dodatkowego i dekoracyjnego.