fbpx
Budowa i remont

Parkiet z drewna – jakie są jego zalety i o czym warto pamiętać?

• Zakładki: 23


Choć często słyszy się opinię, że żyjemy dziś w jednorazowym świecie tworzyw sztucznych, to coraz więcej osób poszukuje trwałych rozwiązań na lata. Dlatego też, po latach popularności paneli podłogowych, do łask wraca tradycyjny parkiet. Piękno rysunku naturalnego drewna, a także trwałość parkietu to cechy, które sprawiają, że rozwiązanie to gości w coraz większej liczbie domów.

Wraz z ze specjalistami ze sklepu Julomax, którzy doskonale znają się na podłogach drewnianych, przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący parkietu. Podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę, czym charakteryzuje się wysokiej jakości parkiet i jak należy go pielęgnować, by był w dobrym stanie.

Jakie jest najlepsze drewno na parkiet?

Wybierając rodzaj drewna na parkiet, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest wybór drewna o odpowiedniej twardości, dopasowanej do przeznaczenia danego pomieszczenia. Do salonu i przedpokoju lepiej wybrać twardsze gatunki drewna, np. jesion, dąb, lub niektóre gatunki drewna egzotycznego. Ważne jest, by dobrać odpowiedni rodzaj drewna w zależności od tego, jaki chcecie uzyskać odcień podłogi, a także od tego, jaki chcecie uzyskać wzór. W tym przypadku istotne jest, aby wybrać taki rodzaj drewna, który w niewielkim stopniu zmieni swoje wymiary pod wpływem wilgotności i temperatury. W przeciwnym razie wzór może się zdeformować, a pomiędzy klepkami powstaną nieestetyczne szczeliny.

Rodzaje klepek parkietowych

Możemy wybierać pomiędzy klepkami z litego drewna lub z drewna klejonego. Parkiet lity wykonany jest w całości z wysokogatunkowego drewna. W przypadku parkietu klejonego ostatnia wierzchnia warstwa wykonana jest z wysokiej jakości drewna, a warstwy spodnie stworzone są zwykle z mniej szlachetnego drewna liściastego lub iglastego. Wybierając rodzaj klepek, warto zwrócić uwagę na ich grubość – im grubsza klepka, tym większą liczbę cyklinowań wytrzyma.

Klepki parkietowe różnią się też między sobą rodzajem wykończenia, dostępne są: parkiety surowe, parkiety olejowane i parkiety lakierowane. Zaletą parkietu z drewna surowego jest pełna dowolność wykończenia. Parkiet olejowany ma piękny satynowy odcień i naturalny wygląd, jednak trzeba go stosunkowo często odnawiać. Parkiet lakierowany jest najtrwalszym sposobem wykończenia, ale odznacza się wysokim połyskiem.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
4 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *