fbpx
Wnętrza

Plafony i lampy ścienne – gdzie warto na nie postawić?

• Zakładki: 35


Wykańczanie wnętrza mieszkania to dzisiaj czysta przyjemność – producenci zadbali bowiem o to, by dać nam dostęp do szerokiej gamy zróżnicowanych produktów. W sklepach znajdziemy liczne rodzaje nowoczesnego oświetlenia, których formy i kolory sprawiają, że naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród nich, oprócz standardowych lamp wiszących i podłogowych, można dostać także mniej oczywiste rozwiązania – plafony i lampy ścienne, które mogą zupełnie odmienić nasze wnętrza. Przekonaj się, gdzie warto na nie postawić.

Plafony i lampy ścienne to przede wszystkim uzupełnienie dla oświetlenia głównego, w którego roli najczęściej stosowane są tradycyjne zwisy i lampy sufitowe. Dzięki zróżnicowanym źródłom światła w obrębie jednego pomieszczenia możemy zupełnie odmienić jego charakter i wyraźnie podnieść funkcjonalność. Podpowiadamy, do jakich wnętrz i zadań przeznaczone są opisywane przez nas modele.

Lampy ścienne

Nowoczesne kinkiety sprawdzają się przede wszystkim w salonie. Jeśli wybierzemy modele z kloszem otwartym ku dołowi, we wnętrzu zapanuje przyjemny klimat. Możemy zamontować je w pobliżu sofy czy fotela, na których czytamy książki, odpoczywamy czy oglądamy telewizję. Gdy zdecydujemy się na lampy ścienne świecące w sufit, możemy optycznie powiększyć pomieszczenie i efektywnie je rozjaśnić. Mniejsze rozwiązania służą natomiast podkreślaniu obecności ważnych dla nas pamiątek czy obrazów. Pozwalają również ukryć ewentualne mankamenty mieszkania.

Lampy ścienne to doskonałe rozwiązanie również do gabinetu. To przestrzeń, w której funkcjonalne oświetlenie punktowe jest na wagę złota, więc standardowe zwisy z pewnością nie wystarczą. Zwróć uwagę, że w ofercie sklepu Domotio znajdują się modele z regulowanymi ramionami, które pozwalają precyzyjnie dopasować kierunek padania światła do naszych potrzeb. Dzięki nim możliwe jest także zbudowanie przyjemnego charakteru we wnętrzu – będzie to pozytywnie wpływać na naszą efektywność i wydajność w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Pamiętaj, że w tym pomieszczeniu spędzasz nierzadko więcej niż 8 godzin na dobę – ogromne znaczenie ma więc jego wygląd. Tymczasem nowoczesne lampy ścienne pozwalają również podkreślić walory estetyczne twojego miejsca pracy.

Gdzie jeszcze stawiamy na lampy ścienne? Coraz częściej pojawiają się także w sypialni. Wybierają je zwłaszcza właściciele niedużych mieszkań, którzy nie mogą pozwolić sobie na umieszczenie po dwóch stronach łóżka specjalnych szafek na standardowe lampki nocne. Nierzadko decydują się więc na zastąpienie je dwoma modelami montowanymi na ścianie. W zależności od potrzeb, wybierają:

  • lampy ścienne z kloszami otwartymi ku górze, które skutecznie rozjaśniają przestrzeń,
  • lampy ścienne z kloszami otwartymi ku podłodze, które służą głównie budowaniu atmosfery we wnętrzu.

Należy podkreślić, że to rozwiązania emitujące stonowane, przyjemne dla oczu światło, które nie rozbudza w sposób nieprzyjemny o poranku.

Plafony

Plafony od lat wykorzystywane były jako praktyczne oświetlenie do łazienki lub kuchni. Dają dużo światła i są wygodne w użytkowaniu. Producenci jednak dokładniej wsłuchali się w potrzeby nowoczesnych użytkowników i zaproponowali zupełnie nowe rozwiązania, co sprawiło, że znalazły swoje zastosowania także w innych pomieszczeniach.

Nowoczesne plafony wpisują się w stylistykę industrialną lub skandynawską. Wykorzystują zróżnicowane materiały, wśród których największym zainteresowaniem cieszą się metal oraz drewno. Przyjmują liczne, często nietuzinkowe kształty, chociaż najczęściej to geometryczne formy wpisujące się w minimalistyczne projekty mieszkań.

Plafony bardzo często są stosowane w przedpokoju. Doskonale sprawdzają się na małej przestrzeni – zapewniają sporą ilość światła i jednocześnie nie ograniczają swobody ruchów. Wielu użytkowników decyduje się również na ich użycie w salonie czy sypialni, zwłaszcza tych o niskim suficie czy małym metrażu. Warto podkreślić, że plafony mogą być montowane zarówno na suficie, jak i na ścianach.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *