fbpx
Budowa i remont

Płytki lastryko – powracający trend w aranżacji wnętrz

• Zakładki: 37


W czasach PRL-u używane były do wykańczania parapetów, łazienek i klatek schodowych. Królowały wtedy w nieco innej- mniej przyjemnej dla oka formie. Dzisiaj przeżywają swój renesans. A to bardzo dobrze, bo płytki lastryko są naprawdę stylowe i eleganckie. Można je również spotkać pod nazwą lastriko lub terazzo. I tak jak nie jedno imię płytki mają, tak wiele niepowtarzalnych wzorów można z nich pomocą uzyskać.

Materiały – czyli woda, cement, grys i barwnik

Lastriko jest materiałem, który powstaje z połączenia cementu, grysu, barwników i wody. Grys to kruszywo – czyli rozdrobiony marmur, granit lub bazalt. Dzięki jego połączeniu z cementem tworzy się twarda i odporna warstwa, która jest również podatna na szlifowanie i polerowanie. Lastryko może mieć chropowatą lub zupełnie gładką powierzchnię. Używając różnych pigmentów, można kreować przeróżne wzory.

płytki lastryko - wzór
płytki lastryko – wzór

Lastryko – wady i zalety

Największą zaletą lastryko jest jego duża wytrzymałość na działanie mechaniczne. Jest również oporny na ścieranie i zarysowanie. Dlatego możemy go stosować w miejscach, które są często obciążane – na  przykład w przestrzeniach przemysłowych. Nie szkodzi mu również promieniowanie słoneczne (UV) i trudne warunki atmosferyczne. Dzięki temu ten materiał może być używany zarówno w pomieszczeniach zadaszonych, jak i na zewnątrz. Należy pamiętać o tym, że o trwałości lastryka decyduje sposób jego wykonania. Dlatego najlepiej kupować płytki od znanych i rekomendowanych producentów. Dodatkową zaletą jest to, że terazzo może być używane jako alternatywa dla droższego marmuru. Wadą lastryko o matowej powierzchni jest to, że jest podatne na zabrudzenia. Jednak większość plam może usunąć wodą z mydłem.

Lastryko- chropowate lub gładkie

Płytki lastryko mogą być zarówno chropowate, jak i idealnie gładkie. Modne są oba rozwiązania. Aby uzyskać dużą chropowatość, należy użyć grysu o dużym ziarnie. Jeśli chcemy uzyskać gładką powierzchnię, to powinniśmy użyć drobnoziarnistego kruszywa. Takie chropowate lastryko jest ciekawą ozdobą samą w sobie i świetnie prezentuje się np. na parapetach, ściankach działowych lub wazonach. Gładkie lastryko z kolei pięknie wygląda na posadzkach, blatach lub zlewach.

Terazzo – nie tylko na klatki schodowe

Z tego materiału wykonuje się nagrobki, parapety, cokoły pod pomnikami i schody. Płytki lastryko kładzie się nie tylko klatki schodowe. Można ich używać na tarasy lub posadzki w budynkach użyteczności publicznej, lub w domach. Jest to coraz bardziej popularnym trendem wnętrzarskim. Zażegnaliśmy już smutne czasy, kiedy nie zwracało się uwagi na jakość wykończenia i estetykę. Nastąpiła całkowita odmiana jakości płytek lastriko. Dlatego są one rekomendowane dla nowoczesnych i eleganckich wnętrz.

płytki lastryko
eleganckie wnętrza płytki lastriko

Lastryko w dzisiejszej architekturze

Lastryko świetnie nadaje się na blaty kuchenne ze względu wysoką odporność na zarysowania i uderzenia. Poza tym jest dobrą propozycją ze względu na jednocześnie klasyczny i innowacyjny design. Terazzo może również dodać wyjątkowego i silnego akcentu łazience. Umywalka lub płytki z lastryka nadają pomieszczeniu niezwykłego charakteru. Ten materiał jest chętnie wykorzystywany na różnego rodzaju dekoracyjne drobiazgi. Najczęściej wykonuje się z niego ramy do obrazów, wazony, talerze, doniczki i portale kominkowe. Popularne są również różne inspiracje wzorem lastriko. Pojawia się on na przykład na tapetach, dywanach lub płytkach ceramicznych.

Zróżnicowana kolorystyka lastriko

W dawnych czasach występował tylko w kolorze beżu lub szarości. Dzisiaj możemy uzyskać wiele zróżnicowanych odcieni. Wszystko dzięki nowoczesnym pigmentom. Dzięki nim płytki wyglądają nie tylko ciekawiej, ale też bardziej estetycznie. Można tworzyć z nich ciekawe wzory, które wyglądają na przykład jak rozlana farba. Wszystko zależy od inwencji twórczej.

Lastryko błyszczy, ale i może być matowe

Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, to warto zainwestować w błyszczące lastryko. Zapewni ono efekt podobny do lustra, dzięki czemu pokój wyda się większy. Niektórzy nazywają ten błysk efektem satyny. Będzie tym większy, im bardziej zeszlifujemy lastryko. Jednak jeśli nie zależy nam na wysokim połysku, to można też kupić lastryko matowe. Jest ono nieco trudniejsze w czyszczeniu, ale idealnie wpasowuje się do pomieszczeń utrzymanych w klimacie minimalistycznym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
241 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *