fbpx
Kuchnia

Płyty gazowe bez płomieni, a płyty gazowe na szkle – czym się różnią?

• Zakładki: 19


Kuchenka gazowa to doskonały wybór do kuchni. Jest niezawodna i naprawdę niedroga w eksploatacji. Obecnie na rynku dostępny jest spory wybór takich kuchni. Wśród nich znajdziemy dwa podstawowe ich rodzaje, czyli klasyczne płyty gazowe na szkle oraz nowoczesne płyty gazowe bez płomieni, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak płyty indukcyjne. Sprawdźmy, czym różnią się między sobą te kuchenki gazowe. 

Płyta gazowa bez płomieni i na szkle — jak działają? 

Kuchenki gazowe na szkle oraz te bez płomieni różnią się między sobą przede wszystkim sposobem działania. Obie wykorzystują bowiem przy swej pracy zupełnie inne technologie. W związku z tym komfort ich użytkowania także może być bardzo odmienny. Jeśli więc szukamy idealnej kuchenki gazowej do domu, powinniśmy najpierw dowiedzieć się więcej na temat sposobu działania obu tych wariantów. 

Płyta gazowa na szkle 

Płyty gazowe na szkle to bardzo klasyczne, ale też jednocześnie nowoczesne rozwiązanie. Działają one bowiem w sposób tradycyjny – dokładnie tak, jak kuchenki, których używa się od lat. Charakteryzuje się ona przede wszystkim wystającymi palnikami oraz dołączonymi do nich rusztami. Obecnie w większości modeli stosuje się osobne ruszty, jednak dostępne są też kuchnie z jednym lub dwoma większymi. 

Kuchnie gazowe jeszcze do niedawna wykonywane były głównie ze stali nierdzewnej. Aktualnie jednak znacznie większą popularnością cieszą się płyty gazowe na szkle. Są one znacznie bardziej eleganckie i nowoczesne, dzięki czemu świetnie prezentują się w kuchni. 

Płyty gazowe bez płomieni

Płyty gazowe bez płomieni również są zasilane gazem. Ich wewnętrzny mechanizm działa dokładnie tak, jak w kuchniach tradycyjnych. Jest jednak pewna różnica — palniki umieszczone są w nich od spodu płyty. To oznacza, że na samej jej powierzchni nie ma wystających elementów. Jest ona zupełnie płaska, tak samo, jak w przypadku płyt elektrycznych i indukcyjnych. 

Bez płomieni, czy na szkle — jaka płyta gazowa jest tańsza w utrzymaniu?

Biorąc pod uwagę koszt eksploatacji, kuchnia gazowa może być znacznie tańszym rozwiązaniem, niż kuchnia elektryczna. Choć oczywiście w tym przypadku wszystko zależy od wielu czynników, takich jak choćby aktualne ceny prądu i gazu.

A czy pod względem kosztów zauważymy też różnicę pomiędzy płytą gazową na szkle a płytą bez płomieni? Okazuje się, że tak. I to nawet całkiem sporą. Znacznie tańsza w eksploatacji jest bowiem kuchenka bez płomieni. Zużywa ona nawet do około 30% mniej gazu. A to wszystko dzięki temu, że system umieszczony pod płytą nie generuje jego strat. Dzięki temu oszczędność jest naprawdę spora. 

Jaką płytę gazową wybrać do swojej kuchni? 

W sklepie https://solgaz.eu/sklep/ znajdziemy bardzo duży wybór kuchenek gazowych. W asortymencie dostępne są zarówno klasyczne płyty na szkle, jak i kuchnie bez płomieni. Pytanie tylko, którą właściwie kuchenkę lepiej wybrać do swojej kuchni? Nie jest to łatwa decyzja do rozstrzygnięcia, ponieważ oba te rozwiązania zapewniają wiele korzyści. 

Kuchnie gazowe na szkle pozwalają gotować bezpośrednio na ogniu. Dla wielu osób będzie to duży atut, ponieważ zapewnia to zupełnie inną jakość przyrządzania dań. Prezentują się bardziej industrialnie, przez co mogą stanowić też element nadający wnętrzu charakteru. 

Płyty bez płomieni mają z kolei bardzo nowoczesny i minimalistyczny design. Dodatkowo są bardzo łatwe w czyszczeniu. Ich dużym atutem są też niższe koszty eksploatacji. Warto więc wziąć pod uwagę te zalety przy wyborze idealnej kuchenki. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *