fbpx
Sprzęt AGD i RTV

Płyty kuchenne do zabudowy – czym się kierować przy wyborze?

• Zakładki: 56

Urządzasz lub remontujesz swoją kuchnię? Jeśli jesteś na etapie doboru sprzętów do niej, z pewnością rozważasz różne warianty kuchenek. Dużą popularnością cieszą się płyty kuchenne do zabudowy – cechuje je elegancja i świetnie wpasowują się w wiele rodzajów aranżacji. Jaką jednak wybrać? Sprawdź teraz!

Kiedy warto wybrać płytę pod zabudowę?

Tradycyjne kuchenki wolnostojące to dobre rozwiązanie. Jednak gdy chcesz się zdecydować na rozdzielenie funkcji piekarnika od palników, wybór płyty do zabudowy jest znacznie lepszym pomysłem. Zalety? Przede wszystkim możliwość umieszczenia piekarnika na wysokości blatów. Pozwala to dużo wygodniej sprawdzić, jak wygląda piekące się ciasto, chleb czy inna przygotowywana potrawa. Kolejny plus to zlikwidowanie wolnej przestrzeni między szafkami a kuchenką, a to oznacza łatwiejsze utrzymanie czystości.

Trzeba jednak przyznać, że taka inwestycja będzie kosztowniejsza niż w przypadku kuchenek wolnostojących. Szczególnie jeżeli chcesz zachować swoje obecne meble, a więc będą one wymagały przeróbek. Z drugiej strony liczne korzyści płynące z takiej aranżacji, wliczając w to estetykę, wynagradzają ten nieco wyższy koszt.

Jakie są rodzaje płyt kuchennych pod zabudowę?

Wybierając płytę kuchenną do zabudowy, w pierwszej kolejności musisz zdecydować się na typ urządzenia. Do wyboru masz modele:

  • gazowe,
  • ceramiczne,
  • indukcyjne.

Płyty gazowe

W tym przypadku palniki zasila gaz. To rozwiązanie cenione przez wielu użytkowników, głównie ze względu na koszty zakupu i eksploatacji, a także opcję szybkiej zmiany temperatury podgrzewania. Warto wspomnieć, że nowoczesne płyty tego typu mogą być również bez płomienia, tj. z taflą na górze, osłaniająca znajdujące się pod spodem palniki, dzięki czemu kuchenka przypomina bardziej modele ceramiczne. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością zastosowania odpowiedniego systemu wentylacji w kuchni.

Płyty ceramiczne

Tego rodzaju sprzęty cieszą się dużą popularnością. Z jednej strony równa powierzchnia płyty kuchennej wygląda bardzo estetycznie, z drugiej – jest łatwa w czyszczeniu. W przypadku takich urządzeń pod palnikami znajdują się spirale lub lampy halogenowe (te szybciej się rozgrzewają). Zaletę płyt ceramicznych stanowi fakt, że nagrzewają się tylko używane pola grzewcze, a sąsiednie powierzchnie pozostają znacznie chłodniejsze. W porównaniu z kuchenkami gazowymi ceramiczne płyty kuchenne do zabudowy oferują mniejszą szybkość zmiany temperatury palników. Poza tym ich eksploatacja bywa kosztowniejsza.

Płyty indukcyjne

Płyty indukcyjne to nowoczesne rozwiązanie: energooszczędne, a jednocześnie bardzo wydajne i bezpieczne w użytkowaniu. Podgrzewanie odbywa się przez indukcję elektromagnetyczną. Dzięki niej na dnie garnka powstają prądy wirowe, rozgrzewające go i jego zawartość. To oznacza, że sama powierzchnia pola grzewczego się nie nagrzewa. Dzięki tempu pracy wydajność tych płyt kuchennych jest porównywalna z modelami gazowymi. Jednocześnie pozostają znacznie tańsze w użytkowaniu niż elektryczne kuchenki ceramiczne. Jedyny minus to fakt, że płyty indukcyjne są droższe od pozostałych wymienionych.

Rozmiary płyty grzewczej

Warto pamiętać, że płyty kuchenne do zabudowy dostępne są w różnych wymiarach. Nie każda wyposażona jest w 4 palniki, palniki mogą mieć także różne kształty. Zdarzają się warianty wyposażone tylko w jedno pole grzewcze lub dwa – w tym drugim przypadku panel ma kształt prostokąta. Mniejsze płyty to najlepsze rozwiązanie do pomieszczeń o niewielkiej powierzchni. Gdy dysponujesz dużą kuchnią, postaw na pełnowymiarową płytę do zabudowy. Do wyboru znów będziesz mieć kilka wariantów – popularna opcja to 4 palniki, z czego 3 okrągłe, a jeden podłużny, zwykle owalny lub prostokątny.

Dobierz płytę do swoich oczekiwań

Technologia podgrzewania, rozmiar i rodzaje palników to najważniejsze rzeczy, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie płyty kuchennej do zabudowy. Poza tym przyjrzyj się też dodatkowym rozwiązaniom, takim jak np. blokady czy funkcje kontrolujące smażenie lub gotowanie. Wiesz już, czego oczekujesz od swojej kuchenki? Ruszaj na zakupy do Neonet!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *