fbpx
Dom

Poznaj sposoby na przyjemne lato bez upałów. Przygotuj swój dom na wysokie temperatury

• Zakładki: 55


Letnie miesiące dla wielu z nas są upragnionym momentem, w którym nie brakuje słońca. Można bez wyrzeczeń opalać się na nadbałtyckich plażach i „ładować akumulatory” podczas aktywności na świeżym powietrzu. Niekiedy jednak zbyt wysokie temperatury zaczynają przeszkadzać. Dokuczają zwłaszcza osobom spędzającym całe dnie w biurze lub w niewielkim mieszkaniu. W jaki sposób przygotować nasze „cztery kąty” na letnie upały? Warto skorzystać z kilku sprawdzonych metod, które z pewnością przyniosą odrobinę upragnionej ochłody.

Wyciemniające rolety – odetnij drogę słońcu

Oto jeden z najtańszych sposobów na ograniczenie ilości promieni słonecznych, które dostają się do domu lub mieszkania. Montując wyciemniające rolety, automatycznie zamykamy światłu słonecznemu drogę do wnętrza pomieszczeń. Takie rozwiązanie jest naprawdę uniwersalne, ponieważ poziom zasłonięcia wszystkich okien można regulować, dzięki czemu w każdym pokoju ilość światła będzie inna. Na rynku dostępne są dziś nie tylko tradycyjne, ręcznie regulowane rolety wyciemniające, ale także modele automatyczne.

Klimatyzator w bloku – ochłoda na małym metrażu

Jednym ze sposobów walki z upałami, który daje najwięcej pozytywnych efektów, jest montaż klimatyzatora w bloku lub domku jednorodzinnym. O ile zainstalowanie go na prywatnej posesji nie jest problemem, o tyle na klimatyzator w bloku zgodę często musi wyrazić administrator budynku. Jeśli jednak zdobędziemy niezbędne dokumenty i dopełnimy formalności, klimatyzator w bloku zapewni przyjemny chłód nawet przez całą dobę. Dobierając optymalną temperaturę, zapewnimy sobie najlepsze warunki do pracy, nauki i wypoczynku zaledwie jednym kliknięciem. Nowoczesne klimatyzatory nie są już tak głośne, jak ich poprzednie generacje. Jednak aby klimatyzator w bloku działał poprawnie, należy zlecić jego montaż profesjonalnej ekipie, która zadba o wszystkie szczegóły techniczne.

Regularne wietrzenie – zadbaj o dostęp świeżego powietrza

Ta naturalna praktyka to punkt obowiązkowy każdego letniego dnia. Wietrzyć pomieszczenie należy oczywiście w czasie, gdy temperatura za oknem wyraźnie spada, a słońce zachodzi za horyzont. Warto regularnie wietrzyć pomieszczenia zaraz po przebudzeniu i po zachodzie słońca. W ten sposób zapewnisz właściwą wentylację i dopływ świeżego powietrza. Pamiętaj jednak, aby przed otwarciem okien wyłączyć światło. W przeciwnym wypadku do wnętrza Twojego domu lub mieszkania dostaną się niechciane owady.

Wentylator – rozwiązanie tradycyjne

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na klimatyzator w bloku, skorzystaj z bardziej tradycyjnych rozwiązań. Z nadejściem lata niemal każdy sklep z artykułami AGD ma w swojej ofercie wentylatory w różnych rozmiarach. Klasyczne, stojące, albo takie, które można przymocować na przykład do monitora – każdy znajdzie coś dla siebie. Szukając idealnego wentylatora, wybierz taki model, który będzie miał możliwie największy zakres ruchu. Obracając się, rozprowadzi zimne powietrze po całej powierzchni pomieszczenia, dzięki czemu efekt chłodzenia będzie jeszcze lepiej odczuwalny. Niektóre wentylatory są dodatkowo wyposażone w funkcję timera. Dzięki temu możemy zapomnieć o konieczności jego wyłączania i po prostu zaprogramować go na określony okres.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
29 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *