fbpx
Ogród i balkon

Ogród na zimę – jak go przygotować?

• Zakładki: 20


Z drzew spadają już ostanie liście. Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a nasze ogrody robią się coraz bardziej puste. Zbliża się czas odpoczynku dla roślin. Ważne jest by do tej zimowej przerwy nasz ogród był właściwie przygotowany. Pewnie zapytacie się co tu jest do zrobienia. Przecież liście spadają z drzew, potem spadnie śnieg i już ogród mamy z głowy. Można przystroić iglaki światełkami i rozkoszować się zimową sielanką. To nie takie łatwe! Ogród to sporo obowiązków i duża odpowiedzialność. Żeby wiosną wszystkie roślinki obudziły się do życia i wypuściły piękne listki, niezbędne są pewne prace, które zagwarantują im lepszy start wiosną.

Jak ochronić rośliny przed mrozem?

Osoby, które od niedawna są właścicielami przydomowych ogrodów nie zawsze są świadome ilości pracy i uwagi jaką trzeba poświęcić roślinom by pięknie wyglądały. Jedną z obowiązkowych czynności, które należy wykonać jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, jest okrycie krzewów i drzewek. Są różne metody na osłanianie roślin przed chłodem i wiatrem. Starsi ogrodnicy uważają, ze najlepszym wyjściem jest słoma. Oczywiście ta technika ma swoje plusy. Rozstawione po ogrodzie chochoły ze słomy, pokryte świeżym śniegiem wyglądają wprost bajecznie! Słoma też jest dość tanim materiałem. Niestety, metoda ta ma też swoje minusy. Słoma to materiał naturalny, przez co narażony jest na działanie wilgoci. Gnijąca słoma może narazić nasze roślinki na różne choroby związane z pleśnią i grzybami.

Sprawdzonym rozwiązaniem, które wypiera tradycyjne chochoły jest otulanie roślinek agrowłókniną zimową. To taki syntetyczny materiał, który chroni krzewy i drzewa przed działaniem mrozu i chłodnego wiatru. Oczywiście taka agrowłóknina przepuszcza powietrze na tyle, żeby rośliny miały odpowiedni przewiew. Agrowłóknina powinna być zastosowana zaraz przed pierwszymi przymrozkami i zdjęta dopiero wtedy, gdy mamy już pewność, że mróz im nie grozi. W przeciwnym razie młode wiosenne listki mogą zostać uszkodzone.

Zostaw porządek

Zanim zabezpieczymy przed mrozem wszystkie rośliny, które tego potrzebują, trzeba przeprowadzić w ogrodzie gruntowne porządki. Koniecznie zgrabcie wszystkie liście, tak by nie powstała z nich gnijąca warstewka, która uszkodzi trawnik, lub rośliny. Wyczekujcie też na pogodny dzień i wykonajcie w nim ostatnie koszenie trawy. Usuńcie też chwasty z rabatek i rozejrzyjcie się czy na gałęziach nie ma chorych liści, które trzeba byłoby wyciąć.

 

 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
13 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *