fbpx
Budowa i remont

Pustak szalunkowy – co warto wiedzieć na temat tego materiału

• Zakładki: 27


Na budowie zawsze dąży się do szybkiego, a jednocześnie dokładnego wykonania określonych etapów prac. Pustak szalunkowy pozwala wznieść ściany fundamentowe bez użycia tradycyjnego deskowania. Co warto wiedzieć na temat tego materiału? Jaka jest jego budowa i zastosowanie?

Pustak szalunkowy – co warto o nim wiedzieć?

Można wyróżnić kilka rodzajów pustaków szalunkowych. Wśród nich są pustaki ogrodzeniowe, które wykorzystywane są do budowy murków ogrodzeniowych. Można zdecydować się także na pustaki szalunkowe filarowe. Jak sama nazwa wskazuje służą do wybudowana filarów lub słupków ogrodzeniowych. Ponadto wśród rodzajów pustaków należy wymienić również te ozdobne. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem są pustaki narożne, które sprawdzają się do tworzenia narożników ścian piwnicznych. Pustaki szalunkowe służą do murowania ścian pod ściany nośne. W tym przypadku należy wybrać pustak szalunkowy odpowiadający grubości ściany. Pustak szalunkowy służy do budowy ścian szalunkowych o budowie monolitycznej bez konieczności deskowania. Nazywany jest również pustakiem zalewowym lub zasypowym. 

Pustaki szalunkowe – jak wygląda murowanie? 

Murowanie przy użyciu pustaków szalunkowych składa się z trzech etapów. Trzeba ułożyć na sucho 3-4 warstwy ok. 1 metra wysokości. Konieczne jest także ułożenie zbrojenia w postaci dwóch prętów, wypełnienie mieszanką betonową i zagęszczenie mieszanki betonowej. Pustaki powinny być zabezpieczone przed ich przemieszczaniem się w trakcie betonowania. Można użyć zaprawy tylko do betonowania pierwszej warstwy, można też zabetonować jednocześnie 4-5 warstw. Do zabezpieczenia można wybrać też piankę montażową niskoprężną. Pustaki można układać też na sucho. Można je wykorzystać do tworzenia wielu elementów konstrukcji. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Budmater – wyroby betonowe: budmater.pl.  

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *