fbpx
Fachowcy

Rejestracja czasu pracy: zwiększ efektywność swojego zespołu! Zobacz, jak to działa!

• Zakładki: 4


Właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga przede wszystkim rejestracji czasu pracy. Dzisiejsza technologia znacząco usprawnia również ten obszar! Sprawdźmy, w jaki sposób może poprawić działanie Twojej firmy!

Kontrola czasu pracy: jak może wyglądać?

Na przestrzeni lat stosowano zróżnicowane narzędzia, mające na celu kontrolowanie czasu, jaki konkretny pracownik faktycznie spędza na terenie przedsiębiorstwa. Jeszcze kilka dekad temu sporą popularnością cieszyło się „odbijanie karty”. Pod tym pojęciem może kryć się nawet tradycyjna, papierowa lista obecności, gdzie pracownik (lub jego przełożony) ręcznie potwierdzał, że pracobiorca w danym dniu był w firmie.

To rozwiązanie przede wszystkim pozwalało obiektywnie przedstawić faktyczny czas przybycia czy wyjścia z firmy. Z drugiej strony wiązało się z oczywistymi wadami: papierowa karta mogła ulec zniszczeniu, jej rozliczenie wymagało natomiast fizycznego dostarczenia i konieczność rozczytania zapisów nie zawsze najlepszej jakości.

W naszym języku pozostało jednak sformułowanie „odbijanie karty” i pod wieloma względami jest ono aktualne. Z tą różnicą, że obecnie najczęściej stosuje się karty zbliżeniowe umożliwiające przesłanie informacji o wejściu lub wyjściu i jej zapis w odpowiednio skonfigurowanej bazie danych.

Rejestratory czasu pracy: jakie są dostępne?

Weryfikacja obecności pracowników dzisiaj przybiera oczywiście zdecydowanie bardziej nowoczesną formę. Sprawniej i bardziej komfortowo — zarówno z perspektywy pracowników, jak i kadry zarządzającej może odbywać się rejestracja czasu pracy z pomocą Unicard. Do dyspozycji pozostają na przykład czytniki kart.

Pracownicy używają kart, które są skanowane przez czytniki umieszczone przy wejściach i wyjściach. Systemy te są proste w użyciu i mogą być łatwo zintegrowane z innymi rozwiązaniami, np. kontrolą dostępu. Można więc połączyć rejestrację czasu pracy z ułatwianiem poruszania się po terenie zakładu.

Rejestracja czasu pracy jako element systemu

Rejestratory wykorzystywane w przedsiębiorstwie, niezależnie od tego, jaką metodę weryfikacji wykorzystują, gromadzą sporo informacji, które mogą być niezwykle istotne dla Twojej firmy i jeszcze bardziej usprawniać zachodzące w niej procesy. Doceni to zwłaszcza kadra zarządzająca i dział zajmujący się zasobami ludzkimi!

Same urządzenia są ważne, jednak zawsze muszą być one odpowiednio zintegrowane z aplikacjami umożliwiającymi rejestrację czasu pracy. Narzędzia tego typu pozwolą m.in. na rozliczenie czasu pracy, w tym pracy na miejscu i zdalnej – taki dedykowany moduł to na przykład Employee Portal dostępny w ofercie Unicard. Możesz również integrować je z innymi wykorzystywanymi w firmie narzędziami, w tym z oprogramowaniem do zarządzania sprawami kadrowo-płacowymi albo systemami elektronicznej kontroli dostępu.

Co ważne: systemy rejestracji czasu pracy są zgodne z obowiązującymi przepisami. To olbrzymia oszczędność w zestawieniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, gdzie zadania takie jak wyliczanie wynagrodzeń czy nadgodzin często muszą być realizowane ręcznie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
9 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *