fbpx
Porady

Rekuperacja w bloku – czy taka inwestycja jest możliwa? (cz.1)

• Zakładki: 48


Rekuperacja w bloku
Rekuperacja w bloku – czy taka inwestycja jest możliwa?

System rekuperacji zyskuje coraz większą popularność. Jako użytkownicy domów i mieszkań mamy coraz większą świadomość dotyczącą warunków, jakie panują w naszych domostwach. Do niedawna jeszcze największą uwagę zwracaliśmy na powietrze, którym oddychamy na zewnątrz. Dopiero od kilku lat, poruszany jest temat składu i jakości powietrza w domu. Wiele dolegliwości, na które skarżyli się domownicy nie łączono wcześniej ze stanem powietrza w mieszkaniu. Tymczasem okazuje się, że wiele objawów, takich jak zawroty głowy, osłabienie, bóle głowy, senność, problemy z koncentracją może mieć związek z nieprawidłowym działaniem wentylacji w mieszkaniach. Jak zatem rozwiązać ten problem?

Wentylacja w mieszkaniu w bloku

Jak właściwie działa wentylacja w mieszkaniach w blokach? Większość bloków mieszkalnych w Polsce powstała mniej więcej w latach 70. i 80. Nikt wtedy nie myślał jeszcze o rekuperacji, a w mieszkaniach stosowano przede wszystkim wentylację grawitacyjną. Na czym polegał ten rodzaj wentylacji? Wykorzystywano w nim naturalną cyrkulację powietrza i system otworów. Szczeliny przy oknach, otwory w drzwiach łazienkowych, nieszczelności przy drzwiach wejściowych – to wszystko miało zapewnić w prawidłową wentylację i stałą wymianę powietrza. Niestety oznaczało to nieustanny przeciąg – również zimą. Jedną z większych wad wentylacji grawitacyjnej jest to, że jest ona nieekonomiczna. Wietrzenie zimą oznacza spadek temperatury w pomieszczeniu i konieczność ponownego ogrzania powietrza. Powietrze z zewnątrz zawiera także wiele zanieczyszczeń (smog, spaliny, alergeny), którymi oddychają domownicy.

Aktualnie problemem mieszkań w bloku jest brak jakiejkolwiek wentylacji. Wraz z popularyzacją okien plastikowych (zamiast drewnianych) uszczelniliśmy skutecznie wszystkie pomieszczenia. Do tego w wielu budynkach przeprowadzono termomodernizację. Ocieplenie budynków miało na celu poprawę warunków mieszkalnych i zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą. Niestety wraz z pojawianiem się warstwy ocieplającej zniknęły szczeliny, które miały kluczową rolę w wentylacji budynków. Ostatecznie bloki mieszkalne przekształciły się w szczelne termosy, w których próżno szukać prawidłowej wentylacji. Zamiast tego są źle wentylowane pomieszczenia, wilgoć osadzająca się na oknach i złe samopoczucie domowników. Jak tego uniknąć? Zapewnić odpowiednią wentylację w mieszkaniu – i to bez utraty ciepła!

Zastanawiacie się czy montaż rekuperacji w bloku jest możliwy? Śledźcie naszego bloga!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
251 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *