fbpx
Budowa i remont

Rolety czy żaluzje okienne – jakie osłony okien wybrać do domu?

• Zakładki: 56 • Komentarz: 1


Poczucie prywatności w naszych domach jest bardzo istotne. Szczególnie wrażliwi na tym punkcie są mieszkańcy miast, którzy często skazani są na bliskie sąsiedztwo. Nowoczesne budownictwo deweloperskie głównie skupia się na zmieszczeniu jak największej liczby mieszkań na danej powierzchni. Niestety efektem tego są bardzo niewielkie odległości pomiędzy mieszkaniami. Może zatem zdarzyć się tak, że będziemy mogli niemalże podać sąsiadom przysłowiową szklankę cukru przez okno.

W takiej sytuacji niestety należy porzucić marzenia o minimalistycznej aranżacji okien, a także o subtelnych firankach z organzy. Nawet jeżeli początkowo nie będzie nam taki „ekshibicjonizm” przeszkadzać, to z czasem zapragniemy mieć nieco prywatności. Jaki rodzaj osłony okiennej wybrać? Czy lepszym rozwiązaniem będą rolety okienne, czy może klasyczne żaluzje? Wraz ze specjalistami z firmy Dark-Roll przygotowaliśmy krótki przewodnik dotyczący rolet i żaluzji okiennych.

Żaluzje okienne w nowoczesnym wydaniu

Kiedyś były obecne niemalże w każdym mieszkaniu. Pod koniec lat 90. żaluzje w domu były symbolem nowoczesności. Konstrukcja żaluzji składa się z lameli (czyli poziomych deszczułek) o równych wymiarach, połączonych ze sobą sznureczkami. Najczęściej żaluzje okienne dostępne są w dwóch wersjach – aluminiowej i drewnianej. Pierwszy wariant doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz i minimalistycznych aranżacji. Świetnie sprawdzi się też w przestrzeniach biurowych. Zaletą żaluzji jest możliwość regulacji kąta wpadania słońca do wnętrza. W razie potrzeby, istnieje możliwość całkowitego odsłonięcia okna. Po zwinięciu lamel odsłonięta jest praktycznie cała szyba okna.

Kolorowe rolety okienne z materiału

Bardzo często spotykanym rozwiązaniem są rolety materiałowe. Klasyczne rolety dostępne są w kilku wariantach i różnią się przede wszystkim sposobem montażu i formą prowadnic. Najczęściej spotykane są:

  • rolety wolnowiszące
  • rolety w kasecie
  • rolety mini – do montażu bezinwazyjnego, nakładane na ramę okienną
  • rolety dachowe – o specyficznej konstrukcji umożliwiającej montaż na oknie dachowym

Do wykonania rolet można użyć różnego rodzaju materiału – w zależności od potrzeb mieszkańców i lokalizacji pokoju. Do mieszkań ulokowanych po południowej i zachodniej stronie doskonałym rozwiązaniem będą rolety okienne ze specjalnym materiałem zaciemniającym, zawierającym filtr UV. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacznie ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

1 thoughts on “Rolety czy żaluzje okienne – jakie osłony okien wybrać do domu?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *