fbpx
Ogród i balkon

Rośliny pływające do oczka wodnego – co warto o nich wiedzieć?

• Zakładki: 53


Rośliny pływające stanowią ozdobę oczka wodnego, ale nie tylko. Przysługują się także czystości wody i pełnią inne funkcje. Zapoznaj się z charakterystyką roślin pływających do oczka wodnego i zastosuj je u siebie w ogródku.

Rośliny pływające w oczku wodnym – funkcje

Gatunki roślin pływających to nieoceniony, a według wielu osób niezbędny element sztucznych zbiorników wodnych, w tym oczek ogrodowych. Najbardziej oczywistą funkcją jest podniesienie estetyki przestrzeni. Warto jednak wiedzieć, że rośliny pływające do oczka wodnego wpływają także na inne aspekty. Oczyszczają i natleniają wodę, pozwalają utrzymać równowagę biologiczną, zapobiegają osadzaniu się glonów, zacieniają oczka umieszczone w bardzo nasłonecznionych miejscach i dają schronienie różnym zwierzętom wodnym.

Poza roślinami wodnymi pływającymi warto stosować gatunki ukorzenione na dnie zbiorników wodnych, np. pałkę wodną czy trzcinę.

Jak sadzić i pielęgnować rośliny wodne pływające?

„Sadzenie” roślin wodnych pływających w oczku wodnym jest bardzo łatwe i można je przeprowadzić na dowolnym etapie budowy i pielęgnowania zbiornika, nawet wiele lat po założeniu. Większość gatunków wystarczy po prostu wrzucić do oczka wodnego. Później rośliny dbają o siebie same – nie trzeba ich pielęgnować. Jeśli zestarzeją się i uschną, wystarczy usunąć je z tafli. Uwaga jednak! Jeżeli zbiornik wodny jest płytki i zamarza zimą, przed nastaniem mrozów należy wyjąć i zabezpieczyć zarówno zwierzęta, jak i rośliny pływające.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Rosliny-wodne.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
87 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *