fbpx
Budowa i remont

Rozprowadzanie ciepła z kominka po całym domu

• Zakładki: 69 • Komentarz: 4


Wiele osób marzy o kominku narożnym, który nie tylko nadaje niepowtarzalnego charakteru wnętrzu, lecz także ogrzeje go w chłodne dni. Dodatkowo wprowadzi przytulną atmosferę i zachęci do odpoczynku po ciężkim dniu. Sprawdź, jak zoptymalizować rozprowadzenie ciepła z kominka!

Wentylator kominkowy: zasady działania

Wentylator kominkowy poprawia cyrkulację powietrza wokół gorącej powierzchni zewnętrznej kominka, zanim wepchnie je z powrotem do pomieszczenia. W ten sposób zwiększa przenikanie ciepła do wnętrza. 

 Specjalne wentylatory gwarantują efektywne rozprowadzenie ciepła z kominka. Warto jednak zauważyć, że proponowane urządzenia nie wpływają na całkowitą moc BTU kominka. W przeciwieństwie do tradycyjnego grzejnika proponowane wentylator poprawia obieg powietrza w całym pomieszczeniu, dzięki czemu równomiernie ogrzewa wnętrze.

Na czym polega grawitacyjne rozprowadzenie ciepła z kominka?

Wspomniany system nie wymaga zasilania prądem, dlatego sprawdzi się w każdej sytuacji. Rozprowadzanie ciepła z kominka przebiega naturalnie i samoczynnie. 

Cena instalacji zależy od rodzaju i jakości zastosowanych materiałów. Zwróć uwagę, by wyloty powietrza znalazły się wyżej niż wyloty kominka. W przeciwnym razie uniemożliwisz prawidłowy ruch gorącego powietrza.  Ponadto powinieneś zadbać o sprawną filtrację gorącego powietrza. W ten sposób możesz uniknąć przypalania kurzu, czyli tzw. pirolizy w szybie kominkowej.

Dopilnuj też, by prędkość przepływu powietrza była mała, a temperatura nawiewa z kratek lub anemostatów  – wysoka.  System grawitacyjny najlepiej ogrzeje pomieszczenia zlokalizowane w pobliżu kominka. Jeśli chcesz ogrzać większą powierzchnię, lepiej poszukaj innego rozwiązania. 

Jak wygląda dystrybucja gorącego powietrza?

Proponowany system zapewnia błyskawiczne i równomierne rozprowadzenie ciepła z kominka. Bazuje przede wszystkim na kanałach, które doprowadzają powietrze do anemostatów, czyli elementów wieńczących mechaniczną sień wentylacyjną. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale, gdy chcesz ogrzać cały dom kominkiem. Dodatkowo nie musisz ingerować w istniejącą instalację cieplną. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy.

Dlaczego warto zamontować kominek z płaszczem wodnym?

Prezentowany kominek może z powodzeniem zastąpić tradycyjny kocioł c.o. Takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne niż instalacja centralnego ogrzewania gazowego. Kominek z płaszczem wodnym można łatwo zsynchronizować z klasycznymi grzejnikami tak, by zachował ekologiczne, estetyczne i praktyczne walory. Wspomniany model może pracować zarówno w obiegu zamkniętym, jak i otwartym. Dzięki temu rozprowadzanie ciepła z kominka przebiega sprawnie. Jeśli zamontujesz dodatkową wężownicę grzewczą nad paleniskiem, możesz podgrzać wodę w zbiorniku kominkowym.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji.

comments icon4 komentarze
4 komentarze
125 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *