fbpx
Dom

Sposób na dobry sen. Jaki materac wybrać do sypialni?

• Zakładki: 36 • Komentarz: 1


Co sprawia, że rano budzisz się wypoczęty? Na co dzień zapominamy, jak ważny dla regeneracji mięśni i zdrowia naszego kręgosłupa, jest odpowiedni materac. Od jego odpowiedniego wyboru zależy jakość naszego snu. Nieprawidłowe ułożenie ciała w trakcie ośmiu godzin snu może skutkować bólem pleców i kiepskim samopoczuciem rano. Niestety ilość modeli, rodzajów i producentów nie ułatwia zadania. Radzimy, jak dobrać materac do łóżka i jaki materac kupić.

Czym kierować się przy wyborze materaca do spania?

Kwestia wyboru właściwego materaca jest bardzo indywidualna. Najważniejszym jego zadaniem jest podparcie kręgosłupa. Sugerowanie się rekomendacjami znajomych niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem, jako że dopasowanie materaca zależy od budowy ciała, wzrostu i wagi. W przypadku mniejszej wagi ciała powinien być dość miękki. Jednak zakup zbyt miękkiego materaca poskutkuje kurczami mięśni.

Warto wziąć pod uwagę rozmiar materaca. Na rynku są dostępne modele o wymiarach 140×200, 160×200 czy 180×200. Jaki wybrać? Najlepiej dopasować go do naszego wzrostu i wybrać ten, który będzie co najmniej 20 cm dłuższy.

Równie ważny jest dobór takiego modelu, który będzie odpowiadał najczęściej wybieranej przez nas pozycji do spania. Jeśli śpimy na boku, najlepszy będzie materac, który dobrze podtrzyma ciało i utrzyma kręgosłup w linii prostej – najlepiej kieszeniowy lub lateksowy. Jeśli zaś często zmieniamy pozycje w trakcie snu, rozsądnie będzie wybrać materac wysokoelastyczny, który dopasowuje się do ułożenia ciała.

Pianka, sprężyna czy lateks – jaki materac kupić?

Wśród materacy wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje – piankowe, sprężynowe i lateksowe. Każdy z nich będzie miał nieco inne właściwości.

Materace piankowe różnią się między sobą rodzajem wypełnienia – pianka może być na przykład termoelastyczna lub wysokoelastyczna. Elastycznie dopasowują się do kształtu ciała i charakteryzują się odpornością na odkształcenia, dzięki czemu mamy gwarancję, że materac będzie służył nam latami.

Spośród materacy sprężynowych najlepiej wybrać materac kieszeniowy, w którym sprężyny są umieszczone w odrębnych kieszonkach i działają niezależnie od siebie. Dzięki temu zyskujemy dużą liczbę elastycznych punktów podparcia dla naszego kręgosłupa. To idealny materac dla dwojga.

Materace lateksowe cechują się wysoką trwałością, elastycznością i sprężystością. Dzięki systemowi kanalików umożliwiają przepływ powietrza, co chroni je przed wilgocią, więc i rozwojem pleśni i grzybów. Sprawdzą się doskonale jako materac dla alergików. Są twarde lub średnio twarde, dlatego będą doskonałe dla osób o większej masie ciała lub z wadami postawy.

Jeżeli wciąż masz wątpliwości, jaki wybrać materac na łóżko, skontaktuj się z fachowcami z dreamsdesign.pl. Podpowiedzą, jak dobrać materac do Twoich potrzeb i ile kosztuje idealny dla Ciebie model. Warto odpowiednio przemyśleć ten zakup, bo odpowiedni materac to inwestycja na lata.

comments icon1 komentarz
1 komentarze
66 wyświetleń
bookmark icon

1 thoughts on “Sposób na dobry sen. Jaki materac wybrać do sypialni?

    Napisz komentarz…

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *