fbpx
Budowa i remont

System rekuperacji – kompendium wiedzy cz. 4

• Zakładki: 36


Z wcześniejszych części cyklu, mogliście już poznać wiele elementów, na które składa się system rekuperacji. Dziś przygotowaliśmy dla Was kolejną porcję wiedzy. W dzisiejszym artykule dalej rozkładamy na części pierwsze system rekuperacji i kontynuujemy omówienie jego poszczególnych elementów.

Rekuperator, czyli serce rekuperacji

Najważniejszym elementem jaki posiada system rekuperacji jest rekuperator. To właśnie dzięki temu urządzeniu możliwa jest wymiana powietrza z odzyskiem ciepła. W centrali nawiewno-wywiewnej następuje przekazanie energii z powietrza „zużytego” strumieniowi powietrza, które jest czerpane z zewnątrz. Istnieje kilka rodzajów wymienników ciepła, dlatego warto zwrócić baczną uwagę na wszystkie parametry podane przez producenta.

Sprawność rekuperatora a system rekuperacji

System rekuperacji w domu

Jest to jeden z istotniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę na etapie wyboru rekuperatora. Sprawność określa, jak wiele ciepła można odzyskać podczas wymiany powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu można dopasować rekuperator do wielkości pomieszczenia i intensywności pracy. Odpowiednia sprawność rekuperatora pozwoli nam na optymalizację kosztów ogrzewania.

System rekuperacji – czym jest spręż dyspozycyjny rekuperatora?

Spręż dyspozycyjny rekuperatora określa siłę z jaką rekuperator jest w stanie tłoczyć powietrze do kanałów, jednocześnie zachowując wysoką sprawność rekuperatora. Pamiętajcie, żeby otrzymać kompleksowe informacje dotyczące urządzenia, należy zestawić ze sobą dwa parametry: Spręż i sprawność. Tylko wtedy mamy pełną informację jaką moc ma system rekuperacji.

System rekuperacji i jego wydajność

Wydajność jest niezwykle ważną wartością dotyczącą pracy rekuperacji. Oznacza ona jaką ilość powietrza system rekuperacji jest w stanie wymienić w powietrzy w określonym czasie. Wartość ta wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę. Gdy planujecie zamontować system rekuperacji, ostrożnie przeanalizujcie wydajność rekuperatora, jaki jest Wam oferowany. Czasem wydajność rekuperatora podawana jest bez podłączonej instalacji. Po podłączeniu jej, system rekuperacji może obniżyć swoją wydajność nawet o połowę.

Macie pytania dotyczące rekuperacji? Chcecie dowiedzieć się więcej? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach!

Tagi: system rekuperacji, system rekuperacji z odzyskiem ciepła, system rekuperacji i jego wydajność, z czego składa się system rekuperacji, spręż dyspozycyjny rekuperatora, sprawność rekuperacji

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *