fbpx
Architektura

Szklane, drewniane, metalowe – jakie schody wewnętrzne wybrać?

• Zakładki: 24


Schody drewniane

Zastanawiasz się jaki rodzaj schodów wewnętrznych najlepiej sprawdzi się w domu? Wybór schodów nie jest prosty. Powinny spełniać kilka warunków. Dobre schody muszą być wygodne, tak by każdy z domowników mógł komfortowo pokonywać stopnie w górę i w dół. Istotny jest też materiał, z jakiego wykonane są schody. Tutaj nie warto oszczędzać – pamiętajmy, że schody to wydatek na kilkanaście kolejnych lat, więc ważne jest by konstrukcja schodów, a także ich wykończenie były trwałe. Ma to wpływ zarówno na estetykę wnętrza domu, jak i bezpieczeństwo mieszkańców. Oczywiście bardzo ważna jest też estetyka schodów wewnętrznych. Przez klatkę schodową goście przechodzą do dalszej części domu, wiec bardzo ważne jest, by schody wewnętrzne tworzyły spójną całość z wnętrzem domu. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze kwestie finansowe – przy dużych kosztach, jakie generuje budowa domu, wiele osób liczy każdy dodatkowy wydatek. Dlatego też przeanalizujemy dziś różne rodzaje schodów wewnętrznych i ich zalety.

Schody wewnętrzne drewniane – elegancka klasyka

Elegancka klasyka - schody drewniane

Właściciele domów marzący o klasycznych, stylowych wnętrzach, najczęściej decydują się na schody wewnętrzne wykonane z drewna. Do produkcji takich schodów najczęściej wykorzystuje się następujące gatunki drewna:

  • buk,
  • świerk,
  • sosna,
  • modrzew,
  • dąb,

a także wiele innych, również egzotycznych odmian drewna.

Wewnętrzne schody drewniane nadają wnętrzu przytulnego klimatu. Odpowiednio dobrany kolor schodów drewnianych będzie pięknie współgrał z podłogą na piętrach. Do tego drewniane stopnie są przyjemne w dotyku, więc przyjemnie będzie po nich chodzić boso. A co z trwałością schodów? Wiele zależy od zastosowanego materiału. Wysokiej klasy drewno, oczywiście odpowiednio zabezpieczone specjalnym lakierem, będzie się świetnie prezentować przez długi czas.

Minimalizm w czystej postaci – schody wewnętrzne szklane

Przykładowe schody wewnętrzne szklane

Jeżeli zamierzacie urządzić dom w ultra nowoczesnym stylu, warto zastanowić się nad schodami ze szkła. Szklane schody wewnętrzne są najczęściej zbudowane z połączenia szkła hartowanego i stali nierdzewnej. Szklane stopnie połączone są ze sobą metalową konstrukcją, co jeszcze bardziej podkreśla ich nowoczesny styl.

Dlaczego warto zdecydować się na schody wewnętrzne ze szkła? To świetny wybór do ciasnych i ciemnych klatek schodowych. Szklane schody nie zajmują optycznie przestrzeni, a nawet dodatkowo ją rozjaśniają, odbijając promienie światła. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w przypadku szklanych schodów wewnętrznych? Są one wykonywane ze specjalnego, bezpiecznego szkła – pomiędzy dwie tafle szkła wklejana jest specjalna folia, która wzmacnia konstrukcję. Zaletą schodów wewnętrznych ze szkła jest łatwe utrzymanie ich w higienicznej czystości. Trzeba tylko pamiętać o wycieraniu schodów do sucha. Wówczas zmniejszymy ryzyko poślizgnięcia się, a także powstawania nieestetycznych zacieków.

Szklane schody dostępne są w różnych wariantach – nie tylko w ultra minimalistycznej formie. Dostępne są schody z metalową lub szklaną balustradą. Szkło nie musi też występować w klasycznej przeźroczystej formie. Aktualnie na zamówienie Klienta dostępne są schody ze szkła bawionego na różne kolory, a także schody mleczne. Dla zwiększenia bezpieczeństwa domowników, na powierzchni stopni wykonuje się techniką piaskowania specjalną warstwę antypoślizgową. Wśród różnych modeli schodów szklanych modna jest też zupełna nowość – szkody szklane z nadrukiem 3D. Pomiędzy taflami szkła umieszczana jest specjalna folia z nadrukiem. Efekt jest niesamowity!

Wewnętrzne schody metalowe do wnętrz industrialnych

Do wnętrz w industrialnym stylu niełatwo jest dobrać schody, które będą odpowiednio się prezentować. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są schody metalowe. Szczególnie atrakcyjnie będą prezentować się schody kręcone. Ich zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca i doskonale prezentują się we wnętrzu. Jednak trzeba zaznaczyć, że schody spiralne sprawdzą się jako schody dodatkowe. Dlaczego? Trudno byłoby wnieść po nich meble na piętro lub większe sprzęty.  

Schody wewnętrzne metalowe można zamówić w klasycznym srebrnym kolorze, w wykończeniu matowym lub polerowanym na wysoki połysk. Możliwe jest też zamówienie schodów wewnętrznych metalowych malowanych proszkowo na dowolny kolor. Jeżeli cenicie sobie ciszę, warto zwrócić uwagę, by stopnie metalowych schodów były dodatkowo pokryte materiałem o właściwościach tłumiących i wyciszających. Jakie schody przypadły Wam najbardziej do gustu? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii i inspiracji. Podzielcie się opinią w komentarzach pod artykułem i zabierzcie głos w dyskusji na forum!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
198 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *