fbpx
Nieruchomości

Umowa przyrzeczona a umowa przedwstępna. Czym się różnią?

• Zakładki: 32


Zakup własnej nieruchomości to dla większości osób jedna z najważniejszych transakcji w życiu. Dlatego tak istotne jest, aby w tym przypadku wszystkie wymagane formalności dopełnione zostały w sposób właściwy. Oznacza to również, aby przy zakupie nieruchomości zawsze jak najlepiej zadbać o swoje interesy. Mowa tu choćby o tym, aby uniknąć sytuacji, w której okazuje się, że mimo chęci zakupu mieszkania lub domu pojawia się problem z przeniesieniem praw własności. W związku tym obie strony transakcji stosują różne rodzaje umów. Mowa tu konkretnie o umowie przedwstępnej oraz umowie przyrzeczonej. Warto wiedzieć, czym te rodzaje umów się charakteryzują i czym się od siebie różnią.

Czym jest umowa przedwstępna?

Umowę przedwstępną obie strony zawsze zawierają w celu zabezpieczenia swoich interesów. W jej ramach sprzedający nieruchomość i kupujący ustalają wspólnie, że w określony terminie zawrą umowę przyrzeczoną i umowę sprzedaży. Umowa przedwstępna zawierać powinna przynajmniej podstawowe informacje dotyczące transakcji. Na pewno w jej ramach powinna być, oznacza nieruchomość będąca przedmiotem transakcji oraz określona jej cena. Co ważne, umowę przedwstępną obie strony mogą sporządzić i podpisać samodzielnie. Nie ma tu konieczności jej sporządzania w formie aktu notarialnego. Podpisanie umowy przedwstępnej prowadzić ma do późniejszego podpisania umowy przyrzeczonej. Najlepiej, aby umowa przedwstępna jasno wskazywała na termin, do którego obie strony podpisać powinny umowę przyrzeczoną. Wówczas nie będzie w tym zakresie żadnych niejasności. Więcej szczegółowych informacji o umowie przedwstępnej możesz uzyskać na stronie internetowej warszawskiego biura nieruchomości – COSMOPOLITAN.

Czym jest umowa przyrzeczona?

Choć pod pewnymi względami obie umowy są do siebie podobne, to różnią się od siebie pod kilkoma istotnymi względami. Po pierwsze, umowa przyrzeczona w przeciwieństwie do umowy przedwstępnej musi być zawarta w formie aktu notarialnego. W innym przypadku będzie ona nieważna. Po drugie, z umowy przyrzeczonej wynikają nieco inne zobowiązania dla obu stron. Przede wszystkim ten rodzaj umowy daje możliwość sądowego dochodzenia sfinalizowania transakcji. Innymi słowy, na podstawie umowy przyrzeczonej jedna ze stron może żądać w sądzie przystąpienia do umowy sprzedaży wskazanej w umowie nieruchomości.

Jakie są wady i zalety umowy przedwstępnej i przyrzeczonej?

Cel obu umów jest taki sam, czyli doprowadzenie do finalizacji transakcji. Jednak jak wskazano, obie te umowy także różnią się od siebie. Jakie zatem wady i zalety ma zarówno umowa przedwstępna, jak i przyrzeczona? Wśród zalet umowy przedwstępnej wymienić można z pewnością  fakt, że jest ona prosta w zawarciu oraz rodzi określone zobowiązania dla obu stron i jednocześnie zabezpiecza obie strony. Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, to wskazać trzeba tu na to, że umowa przedwstępna nie daje możliwości dochodzenia do finalizacji transakcji. Jakie zalety ma umowa przyrzeczona? Po pierwsze, zawierana jest w formie aktu notarialnego, co daje gwarancję pewności co do nieruchomości. Po drugie, znacznie lepiej zabezpiecza interesy obu stron. Nie tylko pozwala domagać się zwrotu kosztów, ale również finalizacji transakcji w sądzie. Wśród minus wymienić można większe koszty jej zawarcia związane z opłatami notarialnymi.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *