fbpx
Fotele

Welurowy fotel uszak – hit 2022

• Zakładki: 48


Fotel uszak może występować w kolorze neutralnym lub całkowicie zgodnym z kolorystyką reszty aranżacji. Ale często nadaje mu się rolę akcentu, który odświeża wnętrza i dodaje mu oryginalnego charakteru. Jest to bardzo duży mebel, który swoimi gabarytami góruje nad innymi elementami wnętrza.

Fotel uszak to mebel, który zapewnia komfort siedzenia w każdym pomieszczeniu. To element wyposażenia wnętrza, który okazuje się nie tylko niezwykle praktycznym, ale także wyjątkowo atrakcyjnym dodatkiem do aranżacji. Gdziekolwiek fotel uszak nie zostanie postawiony – staje się pięknym i przykuwającym wzrok punktem. Mebel pięknie prezentować się będzie na przykład na środku salonu.

Fotel uszak – serce wnętrza 

Fotel uszak może występować w kolorze neutralnym lub całkowicie zgodnym z kolorystyką reszty aranżacji. Ale często nadaje mu się rolę akcentu, który odświeża wnętrza i dodaje mu oryginalnego charakteru. Jest to bardzo duży mebel, który swoimi gabarytami góruje nad innymi elementami wnętrza.

Historia fotela uszaka sięga roku 1600. Mebel swoją przygodę rozpoczął w Anglii, gdzie zimna aura zmusiła społeczeństwo do poszukiwania i utrzymywania źródeł ciepła. W każdym domu centralnym punktem, wokół którego skupiało się życie rodzinne, był kominek. Ale ciężko było jednym kominkiem ogrzać całe wielkie pomieszczenie.

Poza tym, w chatach z tamtych czasów bardzo często panowały przeciągi, które utrudniały mieszkańcom utrzymanie ciepła. Szukają skutecznego sposobu na utrzymanie ciepła jak najbliżej ciała i na jak najdłużej imano się różnych pomysłów. Jednym z nich, niezwykle skutecznym, było wykorzystanie Wingback Chair, czyli współczesnego fotela uszaka.

Charakterystyczna budowa fotela uszaka – jego tak zwane uszy, zatrzymywały ciepło w górnej, rzadko chronionej części ciała. Oparcie uszaka osłaniane było specjalnymi listwami (dzisiaj zwanymi skrzydłami lub uszami). Do tego kompozycji dopełniały drewniane nóżki, a także duże i jednocześnie wygodne siedzisko zapewniające niezwykłą wygodę. Fotel uszak posiadał drewniany stelaż, a na nim wypełnienie pokryte miękką tkaniną zapewniającą piękny wygląd i komfortowe użytkowanie. 

Zalety fotela uszaka

Fotel uszak stawiany był wówczas przodem do kominka – tak aby ciepło od niego buchające utrzymywało się jak najdłużej przy osobie na nim siedzącej. Niezwykła budowa, charakterystyczne uszy mebla zatrzymywały ciepło, aby nie rozpraszało się za szybko po całym pomieszczeniu. Uszy chroniły też siedzących przed przeciągami dochodzącymi z nieszczelnych drzwi czy okien.

Fotel uszak popularny był również we  Francji. Jego wysokie oparcie i lekkie odchylenie do tyłu, a także tapicerowany zaplecek były doceniane przez francuską elitę. Projekt jego siedziska stworzony został bowiem z myślą o elicie rządzącej we Francji. Stąd tak wysokie oparcie i szerokie siedzisko – na wzór królewskiego tronu.

Potem fotel uszak rozpoczął ekspansję na inne kraje i kontynenty. Podbijał  najpierw  Skandynawię, Holandią kończąc na USA, gdzie nazwano go “easy chair”. Fotel ten w tamtych czasach i krajach stosowany był głównie jako ozdoba sypialni. W czasach wiktoriańskich używany był przede wszystkim przez osoby starsze, które pozostawały zazwyczaj całe dnie w swoim pokojach.

Do wieku XVIII uszak miał chronić przed przeciągami. Ale od tamtego czasu producenci zaczęli bardziej skupiać się na tym, że zwiększyć komfort jego użytkowania. Dzięki temu, z roku na rok fotel uszak stawał się coraz bardziej wygodny i doceniany przede wszystkim pod tym względem. Oferował bowiem najwyższy poziom relaksu i przyjemności.

Jeden z najbardziej znanych angielskich producentów mebli – George Hepplewhite, umieścił siedzisko bardzo nisko w swoich projektach, co spotkało się z dużym entuzjazmem użytkowników. Poza tym, modele pochodzące z XIV wieku stały się bardziej smukłe niż pierwowzór uszaka. Siedzisko wypełniano już miękkim końskim włosiem, a fotel pokrywano tapicerką wykonaną z aksamitnej, kwiecistej tkaniny, która mocno nawiązywała do ówczesnego francuskiego stylu.

Dlaczego warto wybrać fotel uszak?

Dzisiaj fotel uszak ponownie króluje we wnętrzach domów i mieszkań. Jest dostępny w różnych rozmiarach, stylach i wzorach oraz kolorach. Jednocześnie wciąż pozostał wierny charakterystycznemu designami, przypominającymi tron z uszami. Jest jednym z najchętniej kupowanych mebli,a  to za sprawą jego pełnych gracji, smukłych kształtów i antycznego ducha. Fotel uszak stał się symbolem komfortu w nowoczesnej aranżacji.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
50 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *