fbpx
Porady

Wentylacja z odzyskiem ciepła w mieszkaniu (cz.3)

• Zakładki: 31


Wentylacja i odzyskiwanie ciepła w mieszkaniu
Wentylacja z odzyskiem ciepła w mieszkaniu – o czym trzeba pamiętać?

Jak już mogliście się dowiedzieć z poprzednich części artykułu, rekuperacja jest doskonałą alternatywą tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Aby wentylacja z odzyskiem ciepła mogła być zainstalowana w mieszkaniu w bloku należy uzyskać zgodę Wspólnoty Mieszkaniowej lub Spółdzielni Mieszkaniowej. Zgoda ta jest związana z koniecznością umieszczenia czerpni i wyrzutni na ścianie zewnętrznej budynku, co wiąże się z ingerencją w elewacje budynku. O czym jeszcze trzeba wiedzieć decydując się na montaż rekuperacji w mieszkaniu? Zapraszamy do lektury trzeciej części naszego poradnika.

System kanałów w wentylacji z odzyskiem ciepła

Z poprzedniego artykułu wiecie już, że rekuperator najlepiej jest umieścić w centralnym punkcie mieszkania. Najczęściej takim miejscem jest łazienka, choć nie jest to obowiązkowa lokalizacja. Od jednostki centralnej musza zostać poprowadzone kanały wentylacyjne do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Należy też zadbać by w każdym pomieszczeniu była zainstalowana kratka nawiewna i wyciągowa – ich ilość zależna jest od wielkości pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać by w każdym pokoju znajdowała się co najmniej jedna kratka.

System rekuperacji opiera się na specjalnych kanałach wentylacyjnych i nie wykorzystuje kanałów z wentylacji grawitacyjnej. W mieszkaniach i domach zazwyczaj stosuje się kanały wentylacyjne typu fleks. Można je dobrze dopasować do potrzeb pomieszczeń, zajmują też znacznie mniej przestrzeni. Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła w mieszkaniu wiąże się z koniecznością wykonania zabudowy kanałów wentylacyjnych i innych elementów instalacji. Zazwyczaj na tę potrzebę należy zarezerwować około 9 cm przestrzeni. Instalację można ukryć za pomocą zabudowy z płyty k-g lub specjalnych kształtek styropianowych. Dlaczego warto zdecydować się na wentylację z odzyskiem ciepła w mieszkaniu? To gwarancja świeżego powietrza przez całą dobę i o każdej porze roku. Specjalne filtry oczyszczają powietrze z alergenów, smogu i pyłów. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkają w centrum miasta, przy ruchliwych ulicach. Oddychaj czystym powietrzem bez spalin, smogu i otwierania okien!

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
75 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *