fbpx
Budowa i remont

Wentylacja z rekuperacją – kompendium wiedzy cz. 3

• Zakładki: 33


W poprzednich częściach artykułów omówiliśmy już niektóre z elementów systemu rekuperacji. Dziś będziemy kontynuować nasze kompendium na temat wentylacji z rekuperacją. Wszystko po to byście jeszcze bardziej świadomie mogli wybrać najlepszy system wentylacji!

Jednym z najważniejszych elementów systemu rekuperacji są przewody wentylacyjne. Dzięki nim możliwa jest dystrybucja świeżego powietrza czerpanego z zewnątrz do konkretnych pomieszczeń w całym domu. Wyróżnia się dwa rodzaje kanałów wentylacyjnych:

  • Spiro – sztywne przewody metalowe
  • Kanały typu flex wykonane z elastycznego PE
Wentylacja z rekuperacją

Zarówno kanały Spiro jak i Flex mają swoje zalety – wybór rodzaju przewodów wentylacyjnych zależy w dużej mierze od możliwości technicznych, rodzaju instalacji, budynku, a także środków finansowych, jakie chcemy przeznaczyć na rekuperację. Metalowe kanały mają dość niską cenę i do tego odznaczają się niezwykłą trwałością. Trzeba jednak wiedzieć, że sztywne kanały Spiro zajmują dość sporo miejsca, dlatego lepiej sprawdzą się w przestronnych budynkach, biurowcach. Kolejną zaletą tych kanałów, która sprawia, że są tak często montowane w budynkach użyteczności publicznej, jest ich niepalność.

Kanały typu flex są wykonane z bardzo elastycznego tworzywa PE. Ten wariant przewodów jest wykorzystywany coraz częściej w systemie wentylacji w nowoczesnych domach mieszkalnych. Ich dużą zaletą jest niewielka średnica, dlatego można jest bardzo łatwo ukryć nawet w stropie i nie potrzebują dodatkowej zabudowy z płyty kartonowo – gipsowej. Dzięki elastyczności kanałów znacznie łatwiejszy jest też ich montaż. Istnieją też modele przewodów elastycznych, które od wewnątrz pokryte są powłoką z jonami srebra, które mają działanie antybakteryjne.

Rekuperacja – nie sposób mówić o elementach rekuperacji, nie wspominając chociaż ogólnie, czym jest system rekuperacji. Rekuperacja to inna nazwa dla wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Pod pojęciem rekuperacji rozumiemy całość instalacji, dzięki której możliwa jest stała wymiana zużytego powietrza na świeże, z jednoczesnym zachowaniem temperatury, która panuje w pomieszczeniu. Rekuperacja pozwala na zachowanie świeżego powietrza w domu przez całą dobę. Dzięki systemowi filtrów, powietrze jest pozbawione zanieczyszczeń i pyłków – co jest szczególnie istotną informacją dla alergików.

Chcecie dowiedzieć się dlaczego wentylacja z rekuperacją wyposażona jest w spręż rekuperatora? A może jesteście ciekawi czym jest wyrzutnia? Zapraszamy na kolejną część naszego cyklu kompendium na temat elementów rekuperacji! Tagi: wentylacja z rekuperacją, rekuperacja, system rekuperacji, przewody wentylacyjne wentylacja z rekuperacją w domu

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
51 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *