fbpx
Sypialnia

Wybieramy najlepszy materac dla osoby powyżej 100 kg

• Zakładki: 25


Wybór odpowiedniego materaca dla osoby ważącej więcej niż 100 kg jeszcze do niedawna był prawdziwym wyzwaniem. Obecnie producenci stosują wiele różnorodnych rozwiązań, dzięki czemu każdy może znaleźć taki materac, który zapewni komfort na najwyższym poziomie. Na co zwrócić uwagę, kupując materac dla osoby powyżej 100 kg?

Sprężynowy czy piankowy – jaki materac wybrać dla osoby powyżej 100 kg?

Materace dzielimy na dwie główne kategorie: materace sprężynowe i materace piankowe. Rdzeń materaca ma ogromny wpływ na jego właściwości, dlatego tak ważne jest, by przed zakupem dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne modele. Materace sprężynowe dostępne obecnie na rynku to przede wszystkim materace kieszeniowe. W przeciwieństwie do materacy bonellowych, nowsza generacja materacy ze sprężynami zapewnia znacznie wyższy komfort. Jest to możliwe, dzięki wyizolowaniu sprężyn i umieszczeniu ich w osobnych kieszeniach. Sprężyny nie oddziałują na siebie, a my nie odczuwamy efektu zapadającego się materaca.

Często można usłyszeć, że osoby cięższe powinny wybierać materace sprężynowe, które zapewniają lepsze podparcie dla ciała, a przede wszystkim dla kręgosłupa. Oczywiście kupno takiego materaca wydaje się racjonalnym wyborem, ale nie jedynym właściwym. Materace wysokoelastyczne, wykonane z pianki HR, cechują się doskonałym dopasowaniem do ciała. Po ustąpieniu nacisku materac wraca do pierwotnej formy – dzięki odzyskiwaniu kształtu materac „nie dopasowuje się” do naszej sylwetki, a więc po wielu miesiącach i latach użytkowania, materac nadal jest wygodny. Również materace wysokoleastyczne sprawdzą się w sypialni osób cięższych.

Zwróćmy jednak uwagę, by materac dla osoby powyżej 100 kg był dostatecznie wysoki. Grubsza warstwa rdzenia w materacu jest bardziej odporna na zapadanie się pod ciężarem ciała. Osoby cięższe powinny więc wybierać materace nie niższe niż 18 cm.

Materac kokosowy czy lateksowy? Jaki materac najlepszy dla osoby powyżej 100 kg?

Osobom cięższym zaleca się spanie na materacu z kokosową wierzchnią warstwą. Jest ona najtwardsza, a przy tym ma cenione właściwości antyalergiczne. Jednak twardość materaca musimy dobrać nie tylko względem naszej wagi, ale także oczekiwań – nie wszyscy lubią spać na twardych łóżkach. Pod uwagę należy również wziąć wagę drugiej osoby, z którą śpimy. Jeśli nasz partner jest zdecydowanie lżejszy, wybór materaca jest jeszcze trudniejszy.

W takich sytuacjach rekomenduje się kupno albo specjalnego materaca dla par, albo materaca kieszeniowego z wierzchnią warstwą lateksową lub wysokoelastyczną. Koniecznie musi to być to materac z wydzielonymi strefami komfortu – co najmniej 5, a najlepiej 7. Tylko na takim materacu dwie osoby o różnych wagach będą miały zapewnione odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i poszczególnych partii ciała.

Wybierając materac dla osoby powyżej 100 kg należy więc zwrócić uwagę na wypełnienie, warstwę wierzchnią, twardość i grubość materaca, na strefy komfortu, a także na inne właściwości, np. antyalergiczne.

Artykuł powstał przy współpracy z polskim producentem materacy do spania Alvare.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
19 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *